Ezeket a területeket érintik a minisztériumi zárolások

Több minisztériumnál közzétették a javaslatokat, hogy mely területeket érintheti a júliusban bejelentett zárolás.

WL
2014. 08. 05. 18:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több országgyűlési képviselő korábban írásbeli kérdésben érdeklődött az intézkedések végrehajtásáról. A Miniszterelnökség, a Földművelésügyi Minisztérium (FM), a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) esetében illetékes tárcavezetők írásbeli válaszai kedden jelentek meg a parlament honlapján.

Varga Mihály július 17-én jelentette be: a kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból, hogy biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos hiány.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére válaszolva négy intézményt és a konzultációk kiadásait érintően tett javaslatot a Varga Mihály által bejelentett zárolás végrehajtására.

A Miniszterelnökség tekintetében 1 milliárd 446,5 millió forint zárolást kell végrehajtani. Lázár János a legnagyobb mértékű zárolást (1 milliárd forintot) a konzultációk kiadásaiból zároltatna.

Emellett a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalnál 200, a Nemzetstratégiai Kutató Intézetnél és az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpontnál 100-100 millió forint, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központnál 46,5 millió forintos összeget érintene a zárolás.

A miniszter kitért arra is: a zárolás 3 milliárd 785,5 millió forintos összegben uniós fejlesztéseket is érint. Ugyanakkor hozzátette: ez nem befolyásolja jelentősen a működést, mivel terveik szerint a „Közreműködői rendszer támogatása” címen 150 millió forinttal, míg a fejezeti tartalék több mint 3,6 milliárd forinttal járul majd hozzá ezen célokhoz.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Kiss László szocialista képviselő írásbeli kérdésére adott válaszából kiderül: a nemzetpolitikai tevékenység támogatása mentesül az előírt zárolási kötelezettség alól. A Bethlen Gábor Alap vonatkozásában a határozat 200 millió forintos egyenlegjavító intézkedést ír elő december 21-i határidővel. Az ennek végrehajtásához szükséges intézkedéseket hamarosan meghozza az alap felett rendelkező bizottság.

A zárolás részleteiről szóló kormányhatározatban az FM költségvetésében 5,552 milliárd, míg a Nemzeti Földalappal (NFA) kapcsolatos bevételek és kiadások fejezetben 500 millió forintos zárolási kötelezettséget írtak elő. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Harangozó Gábor (MSZP) írásbeli kérdésére válaszolva közölte: azt javasolják, hogy a tárcánál előírt több mint 5 milliárdos zárolásból 1 milliárd forint az NFA fejezetét terhelje.

A miniszter az NFA-fejezetre kötelezően előírt 500 millió forintos zárolást a termőföldvásárlás jogcímen rendelkezésre álló 5 milliárd forintos összegből tervezi végrehajtani. A tárca szerint az első féléves pénzügyi adatok alapján további 500 millió forintot – az NFA fejezeti tartalék előirányzatára terhelve –, vagyis összesen 1 milliárd forintot is zárolni lehet ezen a jogcímen.

Az FM-nél előírt fennmaradó 4,452 milliárd forintos zárolást olyan előirányzatokon javasolja végrehajtani a tárca, ahol átütemezhető feladatok vannak, illetve a gazdálkodók érdekeit nem sértik az esetleges későbbi kifizetések.

Az intézményhálózatnál a tárca ugyanakkor a működőképesség megőrzése érdekében nem tervezi zárolás végrehajtását – írta Fazekas Sándor.

Az NGM-nél a kormányhatározat szerint mintegy 8,4 milliárd forintot zárolnak. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Gúr Nándor szocialista képviselő kérdésére válaszolva azt írta: ez a tárca költségvetésébe tartozó intézményeket több mint 1,4, a fejezeti kezelésű előirányzatokat mintegy 6,9 milliárd forinttal érinti. A részletes felosztásról azonban még zajlanak az egyeztetések – derül ki Varga Mihály válaszából.

Ugyancsak Gúr Nándor kérdésére válaszolva Varga Mihály azt írta: a NAV-nál előírt 779,8 millió forintos zárolást a beruházások csökkentése révén kívánják végrehajtani, azok rangsorolásával, időbeli ütemezésének módosításával.

A szocialista képviselő egy másik írásbeli kérdésére válaszolva Lázár János közölte, hogy a KSH idei bevételeinek teljesítése a módosított előirányzathoz képest 70 százalékos.

Ezért a KSH azt kezdeményezte, hogy a számukra előírt zárolási kötelezettséget részben kiválthassák a szervezet számára jóváírt saját bevételek befizetésével. A fennmaradó összeget a KSH erre az évre tervezett feladatok, beszerzések 2015-re történő átütemezésével tervezi végrehajtani – írta Lázár János.

Az írásbeli válaszokban több tárcavezető is kiemelte: a zárolás elővigyázatossági intézkedés, amelynek célja, hogy teljes biztonsággal tartható legyen a 2,9 százalékos hiánycél az államadósság növekedése nélkül. A takarékossági intézkedések nem jelentenek terhet a lakosság számára és nem érintik az önkormányzatoknak és a vállalkozásoknak jutó forrásokat, támogatásokat. A zárolt összegek további sorsáról a kormány az év végén határoz.

A 2014. évi hiánycél tartásához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat alapján a minisztériumok közül a legnagyobb zárolási kötelezettség (mintegy 9,671 milliárd) az Emberi Erőforrások Minisztériumát terheli.

Ugyancsak jelentős a Honvédelmi Minisztérium (3,253 milliárd), a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (2,881 milliárd), a Belügyminisztérium (2,726 milliárd) és a Miniszterelnökség hozzájárulása. A Külgazdasági és Külügyminisztériumnál 536,2 millió, míg a legkevesebb zárolást (271,1 millió) az Igazságügyi Minisztériumnál rendelte el a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.