Az év második negyedévében 11 467 édesanya dolgozott gyed, illetve gyes mellett a korábbi korlátozásnál hosszabb munkaidőben, vagyis átlagosan ennyivel bővült a női foglalkoztatás a gyed extrának köszönhetően – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium női foglalkoztatás javításáért felelős volt miniszteri biztosa.
Szalai Piroska leszögezte: folyamatosan bővül a gyed folyósítása mellett a gyermek egy- és kétéves kora között a munkaerőpiacra visszatérő édesanyák száma: míg az év első negyedévében még átlagosan 5233 nő dolgozott gyed mellett, addig a második negyedévben ez a szám 7179-re nőtt. Hozzátette: a gyed extra legnagyobb előnye, hogy a nőknek nem kell választaniuk a kisgyermek nevelése és a munka között, mindkettőt végezhetik. Az anyáknak nem kell teljes munkaidőben visszatérni a munkaerőpiacra, távmunkát vagy részmunkaidőt is vállalhatnak, így mindkét feladatukban kiteljesülhetnek.
A januárban a kormány által bevezetett, a kisgyermekes családokat segítő csomag másik lába, hogy feloldotta a gyes (a gyedet követő, vagy elegendő biztosítási jogviszony hiányában azt kiváltó ellátás) melletti munkavállalásra vonatkozó időkorlátozást. Korábban az édesanyák csak legfeljebb heti harminc órában dolgozhattak, ha ezt túllépték, elveszítették az ellátást.
Az intézkedésnek köszönhetően az év első negyedévében átlagosan 2596 édesanya dolgozott gyes mellett 30 óránál hosszabb részmunkaidőben vagy teljes munkaidőben, a második negyedévben pedig számuk átlagosan 4287-re nőtt. Összességében a második negyedévben átlagosan havonta 3638 fővel bővült a gyed extra hatására a munkaerőpiacra visszatérő édesanyák száma.
Szalai Piroska szerint a 11 500 munkába álló kisgyermekes édesanya már látható elmozdulást hozott a nők foglalkoztatási rátájában, és tovább javítja azt. Hozzátette: a KSH 2014. második negyedéves adatai szerint az előző év azonos időszakához képest 37 százalékkal nőtt azon dolgozni visszatérő nők száma, akik korábban anyasági ellátásban részesültek vagy családjukat látták el. A statisztikák szerint 2014. második negyedévében a 15–64 éves nők foglalkoztatása kimagasló, 55,7 százalékos értéket ért el, így 1 millió 878 ezren dolgoztak – 92 ezerrel többen, mint az előző év azonos időszakában.
Szalai Piroska leszögezte: a gyed extrának köszönhetően várhatóan fokozatosan tovább bővül majd a munkaerőpiacra visszatérő kisgyermekes édesanyák száma. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a legkedvezőbb adatok a jövő év első és második negyedévében várhatók, amikor már azok a gyerekek is elérik az egyéves kort, akik már a gyed extra bevezetése után születtek. Arra számít, hogy akár a 81 ezer gyeden lévő édesanya negyede is visszatérhet a munkaerőpiacra, ami húszezer főt jelentene.
Mint ismert, a kormány januártól tette lehetővé, hogy a gyermek egyéves kora után az anyák úgy mehessenek vissza dolgozni, hogy fizetésük folyósítása mellett a gyedet, illetve a gyest is megkapják. A gyed extra visszamenőleg is érvényes, vagyis azok az anyák is újra igénybe vehetik a gyedet, illetve a gyest, akik már korábban visszamentek dolgozni, de gyermekük még három év alatti.
A havi átlagos gyermekgondozási díj (gyed) 6,2 százalékkal nőtt 2012–2013-ban, ez a kisgyermeket nevelő családok számára 2009 óta mintegy 20 ezer forinttal, a maximális juttatásra jogosultak esetében pedig csaknem 40 ezer forinttal magasabb juttatást jelent 2010-hez képest.
Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium női foglalkoztatás javításáért felelős volt miniszteri biztosának tájékoztatása szerint ez a reálértéken számolt 4,5 százalékos növekedés példátlan a korábbi évekhez mérten a Központi Statisztikai Hivatal kimutatása alapján.