Szinte csak a lényeg maradt ki Gyurcsány Ferenc szerdán, a Népszabadságban megjelent, szerkesztett írásából, amelyben a volt miniszterelnök a baloldalon egységes Demokrata Párt létrehozását sürgette a kormányváltás érdekében.
A Galamuson tegnap közzétett, vágatlan verzióból többek között az is kiderül, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke mit gondol az MSZP-ről. Mint írta, „a demokratikus oldalon ádáz küzdelem zajlik. A korábban monopolhelyzetben politizáló Magyar Szocialista Párt elveszítette a dominanciáját. Ez drámai változás. Belátom, hogy az MSZP-ben nehéz feldolgozni ezt a tényt.”
Gyurcsány szerint a párt sikerét sokáig az adta, hogy csaknem két évtizedig képes volt programot adni a feltörekvő és a leszakadó Magyarország számára. „Az MSZP azért szakadt szét 2010 után és jött létre a Demokratikus Koalíció, illetve az Együtt–PM, mert a szocialisták oktalanul feladták ezt a politikát” – írta Gyurcsány, visszautasítva, hogy ennek ő lett volna az oka.
A volt kormányfő azt sem osztja, hogy vissza kellene vonulnia, mert az ő személye az akadálya a baloldal megújulásának. „Az én politikai aktivitásom akadályozza meg a demokratikus oldal bármelyik szereplőjét abban, hogy a jelenleginél nagyobb támogatást szerezzen?” – tette fel a kérdést, megjegyezve: az, hogy valaki megmondja, ki lehet politikus, és ki nem, „a diktatúrák és a diktátorok jellemzője”. Az egységes baloldalt sürgető Gyurcsány elárulta, milyen szerepet szán magának, pártjának: „Igen, én azt gondolom, hogy velünk messzebb jutna Magyarország.”
Az egységes Demokrata Párt létrehozására tett javaslatot eddig csak a Liberálisok és az Együtt–PM utasította vissza egyértelműen. Utóbbi ügyvezető társelnöke, Szigetvári Viktor a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott, nem hisz abban, hogy az ellenzéknek Gyurcsány javaslatai alapján, általa vezetve esélye lenne 2018-ban a győzelemre. Az MSZP viszont szerda óta nem hajlandó hivatalosan kommentálni Gyurcsány ötleteit. Egyedül Komjáthi Imre, a párt elnökségi tagja nevezte „politikai testvérgyilkosságnak” a DK elnökének terveit a Munkások Újságja online felületén. Komjáthi ugyanakkor az Együtt–PM és Gyurcsányék összehangolt támadását sejti, amely szerinte az MSZP maradék önkormányzati pozícióinak megszerzésére és a szocialisták teljes tönkretételére irányul.
Lendvai Ildikó viszont egyetért Gyurcsány felvetésével. „Így nem maradhatunk. Az így nem maradhatunkban nemcsak az van benne, hogy töredezetten és egymással vitatkozva, hanem hogy egy egységes és szuggesztív új társadalomkép nélkül. Tehát ami az ő tollát hajtotta, az az érzés bennem is megvan” – mondta az MSZP egykori elnöke az ATV-ben. Lendvai egy olyan pártszövetséget támogatna, mint a német CDU–CSU-pártszövetség, „ahol a pártok kicsit különböző bázison tudnak dolgozni a maguk különböző hangvételével, de szövetségre tudnak lépni”.
Eközben Szigetvári Viktor megalapozatlannak nevezte a Magyar Nemzet információit, hogy a baloldali kis pártoknak nincs pénzük közös főpolgármester-jelöltjük kampányára, s megnyilatkozásaival Falus Ferenc ezért vált köznevetség tárgyává. Az Együtt–PM ügyvezető társelnöke ugyanakkor elismerte, „az tény és való, hogy annyi pénzünk nincsen, mint a Fidesznek a kampányra”. Közölte: az Együtt nem tudott óriásplakátot foglalni az önkormányzati kampányra, s ebben a pénzhiány is szerepet játszott. Megjegyezte, az MSZP, a DK és az Együtt–PM írásbeli megállapodást kötött arról, hogy Falus kampányát azonos arányban finanszírozzák.
A teljes cikk a Magyar Nemzet pénteki számában olvasható.