K&H-per: elhalasztották az ítélethirdetést

A bíróság elutasította a bank alkotmánybírósági felülvizsgálati kérelmét. Szeptemberben lesz ítélet.

Horváth Csaba László
2014. 08. 25. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bank hétfő délelőtt a per felfüggesztését kérte, amíg az Alkotmánybíróság, illetve az Európai Bíróság nem dönt. Emellett pénzpiaci szakértő kirendelését is kérte, illetve ha kételkednek a bank iratainak eredetiségében, akkor helyszíni szemlét ajánlott fel. Az állam ellenkérelmében tételesen cáfolta a pénzintézet állításait.

A K&H Bank részleges kérelemmel is élt, miszerint ha valamely egyoldalú szerződésmódosítását tisztességesnek találja bíróság, akkor azokat – függetlenül az esetlegesen tisztességtelentől – nyilvánítsa tisztességesnek.

A bíróság szeptemberben 9-én hirdet ítéletet az ügyben.

Hétfőn három pénzintézet, a K&H Bank, az MKB Bank, valamint a Milton Hitelezési Zrt. keresetét tárgyalta a Fővárosi Törvényszék, a július 26-án hatályba lépett devizahiteles törvény alapján, amely vélelmezi, hogy az egyoldalú banki szerződésmódosítások tisztességtelenek. A K&H Bank összesen 65 pontban kérte a szerződéses kikötések érvényessé nyilvánítását a bíróságtól. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a Kúria jogegységi határozatával túllépett a hatáskörén és jogértelmezés helyett jogot alkotott. Ezzel pedig sérült a jogbiztonság elve a bank szerint. A pénzintézet jogászai szerint a devizahiteles törvény többek közt sérti a jogállamiságot, a tisztességes eljáráshoz való jogot, a bírói függetlenséget, valamint nemzetközi szerződésbe is ütközik.

A K&H szinte azonos érvelést adott elő, mint múlt pénteken a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet, és hasonlóképpen a takarékszövetkezethez kérte a devizahiteles törvény, illetve a K&H a Kúria jogegységi határozatának alkotmánybírósági felülvizsgálatát. Azt is kérték, hogy az Európai Bíróság előzetes döntéshozatali eljárást folytasson le az ügyben.

Damm Andrea devizahiteles-perekben jártas ügyvéd lapunknak a tárgyalóteremben azt mondta, szerinte a bankok részben azért adták be a keresetet, hogy a bírók az Alkotmánybírósághoz forduljanak, hiszen maguk nem tudnak a taláros testülethez fordulni.

Mint arról beszámoltunk, múlt pénteken már az első tárgyalási napon elutasította a Fővárosi Törvényszék a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet perkeresetét, amit a magyar állam ellen nyújtott be. A nem jogerős ítélet indoklásában a bíró kifejtette, a felperes takarékszövetkezet keresetében, illetve jogi képviselőjük a tárgyaláson az ügyfelekkel egyedileg megtárgyalt szerződéses kikötésekről beszélt, nem pedig az általános szerződési feltételekről, ezért a keresetet el kellett utasítani. A pénzintézetnek ugyanis nem volt joga az egyedileg megtárgyalt kikötések tisztességességének bizonyítására a devizahiteles törvény alapján, mivel az az általános szerződési feltételek vizsgálatát teszi lehetővé. A bíróság ezért már nem is vizsgálta, hogy a Kúria által meghatározott, illetve a törvényben is előírt feltételeknek megfeleltek-e a takarékszövetkezet egyoldalú szerződésmódosításai.

Habár a sajtó nagy része az adósok számára győzelemként számolt be az ítéletről, devizahiteles-perekben jártas ügyvédek szerint éppen az adósok számára lehet hátrányos az elutasított kereset. Várhelyi Tamás ügyvéd lapunknak úgy nyilatkozott, ravasz taktikát alkalmazott a takarékszövetkezet jogi képviselője, ugyanis sikerült az ítéletbe foglaltatnia, hogy a magyar állam nem vitatja, hogy a bank az általános szerződési feltételeket egyedileg megtárgyalta az adósaival. Ez azért probléma – mondta –, mert így a devizahiteles törvény hatálya nem terjed majd ki a pénzintézetre, ugyanis a törvény úgy fogalmaz, hogy az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelennek tekintendők, ugyanakkor azt is kimondja, hogy kivételt képeznek az egyedileg megtárgyalt kikötések. Ezzel pedig kibújhat a törvény hatály alól a takarékszövetkezet.

Fellebbezhet az állam?

Egy másik ügyvéd szerint lehetőség van arra, hogy az állam fellebbezzen, ami ha sikerrel járna, olyan eredményt hozhatna, mintha a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet nem is nyújtott volna be keresetet. Dr. Damm Andrea szerint erre azért van lehetőség, mert a bíróság csak akkor utasíthatta volna el a takarékszövetkezet keresetét, ha érdemben döntést hozott volna. De mivel a pénzintézetnek nem volt joga keresetet beadni a törvény alapján, ahogy azt a bíróság kimondta, akkor a pert meg kellett volna szüntetni. Ha az állam ezen érv alapján fellebbez, s ha annak helyt ad a másodfokú bíróság, akkor a takarékszövetkezet ügyfelei, illetve a velük kötött hitelszerződések továbbra is a devizahiteles törvény hatálya alá tartoznának annak összes jogkövetkezményével együtt, azaz az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelennek tekintendők.

Az állammal szemben beadható banki keresetek benyújtásának végső határideje augusztus 25-e volt, így a pénzintézetek számára ma lejárt a határidő, hogy bíróságon védhessék meg igazukat. A határidő lejártáig összesen 79 hitelintézeti kereset érkezett a Fővárosi Törvényszékre – mondta el Póta Péter, a törvényszék szóvivője az MTI érdeklődésére hétfőn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.