Beszámolt arról, hogy a két magyar már kilenc napja itthon tartózkodik, tünetmentesek, jól vannak. Szabó Enikő hozzátette: sem esetükben, sem más okból nincs szükség járványügyi intézkedésekre.
A helyettes tisztifőorvos beszámolt arról, hogy egyikük még Libériában maláriával fertőződött meg, de ezt a betegségét azóta kikezelték, és már egészségesen érkezett Magyarországra. Kérdésre elmondta, valószínűleg azért kapta el a maláriát, mert nem szedte a megelőzésre szolgáló gyógyszereket.
A két magyart az őket foglalkoztató cég elővigyázatosságból rendelte haza, és sem a munkakörük, sem az ottani lakhatási körülményeik nem indokolták volna a hazahívásukat. „Olyan körülmények között dolgoztak és éltek, hogy nem is találkoztak ebolás beteggel vagy akár gyanús esettel” – mondta a helyettes tisztifőorvos.
Szabó Enikő kérdésre elmondta, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint mintegy nyolcvan magyar tartózkodik az Ebola-vírussal sújtott nyugat-afrikai országokban, ők azonban olyan helyen élnek és dolgoznak, hogy nem indokolt a hazahívásuk.
A helyettes tisztifőorvos a sajtótájékoztatón a két magyarról nem közölt részleteket, sem azt, hogy melyik cégnél dolgoznak, sem azt, hogy hol laknak. Az MTI úgy tudja, hogy Fejér megyében laknak, egy háztartásban.
A nap folyamán egy másik, szintén Libériából hazatért magyar miatt csaknem pánik tört ki a munkahelyén, egy tatabányai gyárban, amelynek képviseletében dolgozott az elmúlt időszakban Libériában, ahonnan most a járvány elől menekítették ki.
Hasonlóképpen vaklármának bizonyult egy román férfi körüli hírverés, akit ebolafertőzés gyanújával vittek kórházba Ploiestiben, és a Sierra Leonéból Németországba hazatért férfi esetében is megnyugodhattak a kedélyek; ugyanakkor az Albániában őrizetbe vett öt eritreai bevándorló az ebolavírus tüneteit mutatja.
Kicsi a valószínűsége, hogy a nyugat-afrikai ebolajárvány eléri Magyarországot – mondta el korábban Kis Zoltán virológus, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője az MTI-nek.
Ismert, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) múlt hét pénteken nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az ezernél is több áldozatot szedő nyugat-afrikai ebolajárványt és rendkívüli intézkedéseket sürgetett a vírus terjedésének megállítására, most pedig arról számolt be a világszervezet, hogy alaposan alábecsülték a fertőzöttek számát, és nem tudnak lépést tartani a járvány terjedésével, így akár fél évbe is beletelhet, mire megfékezik.