Nem létező cég nem létező tanulmánya

A nem létező intézetre hivatkozva több sajtóorgánum is azt közölte, hogy több mint egymillió magyar vándorolt ki Angliába.

Horváth Attila
2014. 08. 13. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretes, a Hir3.hu-n jelent meg néhány napja először az a cikk, amelyik ezt állította, és azt, hogy csaknem 1,4 millió magyarnak van Nagy-Britanniában társadalombiztosítási száma. A honlap egy bizonyos Social Security Office-ra, egy angol munkaközvetítő cég belső tanulmányára hivatkozott.

Hárs Ágnes lapunk érdeklődésére leszögezte, összesen legfeljebb kétszázezren élhetnek Angliában. Nagy Anna, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője pedig közölte, Nagy-Britanniában a februárban közzétett adatok szerint 2012-ben csak 21 760, 2013-ban pedig 26 770 magyar állampolgár kért társadalombiztosítási számot.

Lapunk az Egyesült Államokban talált egy Social Security Office nevű céget. E társaság arra vonatkozóan ad tanácsot, hogy hol lehet társadalombiztosítási szerződést kötni Amerikában, Kanadában, a Brit Virgin-szigeteken és Szamoában. Nagy-Britanniában egyetlen ilyen nevű intézetről sem találtunk említést az interneten. Az állítólagos angol Social Security Office belső használatra készített tanulmányát a londoni munkaügyi központban ügyintézőként dolgozó magyar forrás küldte el a Hir3.hu-nak, ők legalábbis erre hivatkoztak. A cikket több magyar sajtóorgánum is közölte, a Facebookon pedig sok ezren osztották meg, és még többen háborodtak fel.

A lapunk által is megkérdezett gazdasági szakember szerint a honlapon ismertetett tanulmány nem valós. Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. tudományos főmunkatársa megerősítette, hogy a tanulmányban szereplő intézmény nem létezik, ő is csak egy amerikait ismer. Szerinte a magyarországi hivatalos adatok szerint 150 ezer lehet a kinti munkavállalók száma, összesen 200 ezren élhetnek Angliában, de azt nem lehet megmondani, pontosan hányan vannak.

A kamu tanulmányra hivatkozó rémhír szerint tavaly már 1,4 millió magyar rendelkezett a szigetországban társadalombiztosítási számmal. Idén pedig az első négy hónapban több mint hetvenezerrel több lett az igénylő, azóta minden hónapban rekordot dönt a létszám. Hárs Ágnes szerint maximum 20 ezerrel nőhetett a számuk. Ráadásul a társadalombiztosítási szám nem csak a munkavállaláshoz szükséges, annak is igényelnie kell, aki tanulmányi támogatást szeretne kapni. Ezt a számot az igénylő élete végéig megtarthatja, még akkor sem kell visszaadni, ha hazaköltözött.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.