Nem létezik az az intézet, amely felmérése szerint több mint egymillió magyar vándorolt ki Angliába, és a hivatkozások sem hitelesek – nyilatkozta Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. tudományos főmunkatársa az InfoRádiónak. A kutató a sajtóban megjelent cikkekre reagált, amely idézi a Social Security Office által készített tanulmányból a magyarokat érintő adatot. Az állítólag belső felhasználásra, áprilisban készült vizsgálat szerint csaknem 1,4 millió magyarnak van társadalombiztosítási száma Angliában.
A társadalombiztosítási szám azonban nemcsak a munkavállaláshoz szükséges, hanem a tanulmányi támogatás igényléséhez is. A munkavállaló erre a számra fizeti a tb-járulékot és akkor is szüksége lesz rá, ha felveszi a kapcsolatot a helyi munkaügyi hatóságokkal vagy az adóhivatallal. Ezt a számot az igénylő élete végéig megtarthatja, még akkor sem kell visszaadni, ha időközben hazajött.
Hárs közölte: az ismert és bárki számára nyilvánosan megtalálható társadalombiztosítási számok tizedekkora magyarországi összes regisztráltra vonatkoznak. A tanulmány számainak nagyságrendje a szigetországi lengyel migráció léptékének felelhet meg – írja az InfoRádió honlapja.
A sajtóban megjelentekkel szemben nem egymillió magyar él Nagy-Britanniában, hanem a magyar állampolgárok száma meghaladja a százezret, a nem magyar állampolgárságú magyarokkal együtt pedig a kétszázezer felé közelít – mondta Nagy Anna külügyi szóvivő hétfőn az MTI-nek.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szóvivője kifejtette: egyetlen országról sincs pontos statisztika, hogy hány magyar állampolgár él ott, hiszen nem kötelező bejelentkezni például a nagykövetségen. Ezért általában csak becsülni lehet az egy adott országban élő magyarok számát – tette hozzá.
A nagy-britanniai helyzetről azt mondta, hogy a népszámlálási adatokból, az országos egészségbiztosítási rendszerbe bejelentkezettek számából, továbbá a konzuli ügyforgalom adataiból lehet következtetni az ott élő magyarok számára. Az utóbbival kapcsolatban ugyanakkor megjegyezte, hogy sok Nagy-Britanniában élő magyar nem veszi igénybe a konzuli szolgáltatásokat.
Nagy Anna az elérhető vonatkozó statisztikai adatokról beszélve közölte: Nagy-Britanniában februárban közzétett adatok szerint 2012-ben 21 760, 2013-ban pedig 26 770 magyar állampolgár kért társadalombiztosítási számot az országban, ami a munkavállaláshoz vagy a családtámogatáshoz szükséges. A hivatalos, nyilvános statisztikák alapján 2002 és 2013 között összesen 143 678 magyar állampolgár kért társadalombiztosítási számot – magyarázta.
A szóvivő azt mondta, hogy brit becslések 2011-ben 48 ezerre tették a magyarországi születésű vagy magyar állampolgárságú emberek számát az országban. 2011-es népszámlálási adatok szerint pedig az Angliában és Walesben élők közül 44 ezren beszélnek magyarul – sorolta.
Nagy Anna kiemelte: a statisztikai adatokból lehet becsülni a Nagy-Britanniában élők számát, és ez alapján azt lehet mondani, hogy a magyar állampolgárok száma jelentősen meghaladhatja a százezret, a nem magyar állampolgárságú magyarokkal együtt pedig a kétszázezer felé közelíthet. De biztosan nem egymillió emberről van szó – fűzte hozzá.