Bagoly Bettina elmondta, a KNYF még júniusban küldte meg a Fővárosi Főügyészségnek a szintén költségvetési csalás gyanújával folytatott alapeljárásról leválasztott ügy iratait, amelyeket megvizsgáltak, s ennek alapján költségvetési csalás és pénzmosás bűntettének gyanújával rendelt el nyomozást a főügyész, amelyet a NAV Bűnügyi Főigazgatósága folytat le. Nagy Andrea, a KNYF szóvivője annyit közölt, a pénzmosás bűntettére utaló, ez idáig fel nem derített ügyrész az alapügyben közölt megalapozott gyanúhoz nem köthető. További részletet a nyomozás érdekei miatt egyik hatóság sem árult el.
Az újság felidézi, hogy az MSZP korábbi elnökhelyettese nem csupán az osztrák Volksbankban „tárolt” 240 millió forint értékben dollárt és eurót, hanem a Népszabadság információi szerint salzburgi, grazi és zürichi bankszámlái is voltak, amelyeken alkalmanként egymillió eurót is elérő forgalmat bonyolított le.
Simon Gábor 2008-ban és 2009-ben csaknem negyedmilliárd forint értékű bankszámlát nyitott Ausztriában, 2010-ben üdülő, majd 2012-ben lakásingatlan megvásárlásához készpénzt fizetett be egy magyar bankban, ám ezek a befizetések olyan ismeretlen forrásból származtak, amelyek után a szocialista párt egykori második embere az adót nem fizette meg.
A gyanú szerint Simon megszerzett egy, Gabriel Derdák névre kiállított hamis bissau-guineai útlevelet, majd megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál nyitott bankszámlát számára. A politikust március 12-én helyezte előzetes letartóztatásba a bíróság, ám két hónappal később megszüntette a kényszerintézkedést, és házi őrizetet rendelt el – idézi fel az újság.