Sorsukra hagyott skizofrének

Sokszor már a tragédia előtt kiderül, hogy a beteg közveszélyes.

Farkas Adrienne
2014. 08. 04. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áron tettére nincs mentség, de szörnyű ez a társadalmi szervezetlenség is, ami hagyta idáig fajulni a dolgokat – írta a legnépszerűbb közösségi oldalon egy férfi, aki korábban évekig próbált segíteni a pénteken gyilkossá lett 40 éves A. Áronon. A jelenleg harminc napra előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsítottat jól ismerő férfi szerint „10 éve ez az ember jogot végzett. Beszélt angolul, franciául, volt lakása”.

„Körülbelül 7 éve fedél nélküli, s egy-két éve van, hogy komolyabban pszichiátriai problémák, magatartászavarok léptek fel nála. Most is csak egy napja, hogy kiengedték a pszichiátriai megfigyelésből, ahová a mentők vitték be az utcáról. ( ) Áronnak tévképzetei vannak, mindig azt hiszi, hogy bántani fogják.”

Az illető Skrabski Fruzsina újságíró, dokumentumfilm-rendező bejegyzéséhez szólt hozzá, aki maga is jól ismerte a férfit. Skrabski szerint A. Áron a gimnáziumban a barátja volt, aztán lassan megőrült. Azt írta, mindenki próbált neki segíteni, de nem lehetett. Évek óta hajléktalanként élt, belekötött az emberekbe, többször volt börtönben. Az újságíró azt firtatta, miért nem lehet az ilyen embereket kezeltetni.

Ismert, a 40 éves férfi pénteken kora délután lökte a villamos elé az idős nőt a Margit híd budai hídfőjénél, az asszony a helyszínen meghalt. A gyanúsítottat egy utas tartotta vissza a helyszínen a rendőrök kiérkezéséig. A férfi nem ismeretlen a hatóságok előtt: korábban Sarka Kata modellt inzultálta, akkor letartóztatták. Hat éve egy másik nő feljelentést tett ellene, mert betört a lakásába és a parkettájára vizelt, majd azzal fenyegette, hogy megerőszakolja.

A gyilkosság apropóján ismét vita indult az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárásának körülményeiről. A lipótmezei intézményt 2007-ben zárta be a szocialista kormány. Lapunk korábban beszámolt arról, hogy az OPNI megszűnése után több száz ember is kieshetett az ellátórendszerből. A Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnökének tájékoztatása szerint egy évvel az OPNI bezárása után a taj-számok nyomon követése alapján maga a minisztérium hozta nyilvánosságra, hogy az intézményben kezelt skizofrének közül 87 beteg egy éve nem kapott gyógyszert, tehát ellátatlan maradt. Lehóczky Pál ugyanakkor hozzátette, más betegségcsoportra nem készült ilyen felmérés. – Amennyiben más betegeknél is hasonló mértékű volt az ellátásból való kiesés, az több száz embert jelenthetett – fogalmazott.

További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.