Fejlesztés komor fellegek alatt

Modern fejőberendezést és istállót avattak Károlyházán; kérdéses a befektetés megtérülése.

Velkei Tamás
2014. 09. 19. 3:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valaha ötszáz szarvasmarha elhelyezésére szolgált a károlyházi tehenészet, sajtáros fejés folyt, egyenként fejték a teheneket kézzel, később géppel. A Mezort Zrt. vezérigazgatója, Purgai Ferenc hangsúlyozza: a tegnap felavatott új telep olyan színvonalú, hogy bárhol lehetne a világon, szinte teljesen automatizált, a szigorú uniós szabályoknak is megfelel.

– Az elvetett mag befektetés a jövőbe, ám ma nem lehetünk biztosak abban, hogy be tudjuk-e takarítani a munka gyümölcsét. A cég tulajdonában álló birtokméret a hátrányunkra válik, a kormány ugyanis a jövő évtől kezdve megszüntette az 1200 hektár felett gazdálkodók földalapú támogatását – mondja Purgai Ferenc, aki szerint a lépés szükségtelen és káros volt, mivel az EU nem várta el, csak azt, hogy arányosan csökkentsék a támogatás mértékét. A döntés azonban megingathatja a stabilitást.

Pedig a Lajta-Hanság Zrt., a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. és a Szombathelyi Tangazdaság alkotta cégcsoport visszaigazolta a befektetők várakozásait, a 18 ezer hektáron gazdálkodó Mezort 14 ezer állatot nevel, ebből csaknem ötezer tejelő tehén, több mint háromezer üsző és borjú. Hatszáz főt foglalkoztatnak; magyarokkal, magyaroknak jó minőségű magyar élelmiszert kínálnak. További négy telephelyet építenek, fejlesztenek több mint hatmilliárd forintból, ahol szarvasmarhafejő csarnokok, istállók és sertéstelepek épülnek.

– Visszafordult az idő kereke: a rendszer átgondolatlan szabályozásával cégeket, munkahelyeket a környezet védelmét és értékeinek megőrzését sodorja veszélybe a kormány – érvel a döntések ellen Purgai Ferenc.

– Aki fát ültet, a jövőre gondol – mondja Preiner József, a Mezort Zrt. érdekeltségi körébe tartozó Lajta-Hanság Zrt. vezérigazgatója is, aki szerint a kor és az állatok igényeinek jobban megfelelő istállót építettek már 2011-ben is. A csaknem 500 milliós beruházás nyomán több mint ötszáz szarvasmarha elhelyezésére szolgáló modern épület és a környezetvédelmi szempontoknak maradéktalanul megfelelő trágyakezelő született. A téli időjárástól függően automatikusan záruló oldalfüggönyökkel ellátott istállóban minden az állatok jólétét szolgálja.

Nyáron a csarnokban a ventilátorok 24 Celsius-fok felett azonnal bekapcsolnak, 28 fokot meghaladó hőmérséklet esetén automatikusan beindul a tehénpermetező, amely harminc másodpercig hűti a jószágokat, majd harminc másodperces szünet után újra. Hogy azt állatok jól érzik magukat, bizonyítja: korábban a régi istálló melegében húsznál több liter tejet nem adtak a tehenek, az új létesítményben tíz literrel többet adnak le naponta.

A fejlődés következő stációja a most átadott másik új istálló és a fejőberendezés, valamint a tejház és irodaépület. A fejő önmagában egy csoda: az egyszerre ötven tehén befogadására alkalmas berendezés forgórendszerű, vagyis miután a zsúfolótérről (ami egy árnyékolóval ellátott hatalmas rámpa) behajtják az állatokat a fejőbe, forgószínpadhoz hasonlatosan minden egyes jószág után fordul egyet körbe a berendezés. Miután minden állatot behajtottak a fejőgépbe, a gép háromszázhatvan fokos kört tesz meg, éppen ennyi idő alatt le is feji az első szarvasmarhát, majd sorba a többit.

A kor követelményeinek megfelel a fejőgép, amely óránként 2-300 tehén fejésére alkalmas, így fokozza a termelékenységet, a hatékonyságot. A berendezés egy nap alatt másfél-kétszeresére növeli a lefejhető állatok számát, s nem utolsó- sorban az itt dolgozóknak is megfelelőbb munkakörülményeket biztosít. A beruházás több mint egymilliárd forintba került; a cég ugyan kihasználta az Európai Unió nyújtotta lehetőségeket, de az uniós forrás csupán 40 százalék, a fennmaradó hányad önrész, amit a cég adózott eredményéből gazdálkodott ki, illetve rövidlejáratú hitel.

Preiner József elmondja, előzetesen úgy kalkuláltak, hogy optimális esetben kilenc-tíz év alatt megtérül a beruházás. És itt fontos hangsúlyozni az optimális kifejezést: a Lajta-Hanságnál ugyanis nem számoltak a tervezéskor fennálló feltételek megváltozásával.

– Viharos felhők gyülekeznek a fejünk felett: az ezerkétszáz hektár felett gazdálkodó vállalkozások földalapú támogatásának megszűnése több tekintetben is érint bennünket. A terület nagysága miatti elvonásokon túl ugyanis az agrár-környezetgazdálkodási támogatás és a tejkvóta megszűnése is érzékenyen érint bennünket – válik komorrá Preiner József tekintete. Elmondja: e támogatás eltűnése esetükben 4700 hektár művelését – illetve nem művelését – befolyásolja. Mindez érinti az év madarát, az egymillió forintos eszmei értékkel bíró túzokot is.

Hogy mi a kettő között az összefüggés? Európa három helyén fészkel a ritka, nagy testű madár, ezek egyike éppen a Lajta-Hanság területén található; ahol azonban a túzok fészkel, ott szigorodnak az előírások, öntözési, kaszálási tilalom lép életbe, valamint korlátozzák a növényvédelmi szerek használatát. Emellett a madaraknak biztosítani kell a megfelelő takarmányt, télen repcetáblát fenntartani, ha hó borítaná a táblát, a havat le kell takarítaniuk.

Mindez összességében kihat a termelés minőségére, így ha szünetel vagy hiányt szenved a támogatás, a cégnek el kell gondolkodnia az intenzívebb növénytermesztésen. Eközben uniós versenytársaink kellőképpen fel vannak készülve arra az esetre, ha az orosz embargó miatt árujuk nem kerülhet az EU-n kívüli piacokra. Ez esetben ugyanis nálunk helyezik el a tejtermékeket. Preiner József hallott már literenként 28 eurócentes lengyel tejről is.

A német–holland határon vagy Olaszországban manapság is több ezer szarvasmarha elhelyezésére alkalmas tehenészet épül uniós forrásból. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy a területalapú támogatás Németországban – ugyan tartományonként eltérő mértékben, de – nagyobb (a hírek szerint 270-300 euró hektáronként), mint Magyarországon, érthetjük meg csak igazán, miért gyűlnek a ráncok az állattartók homlokán.

Beszédes: mint szó volt róla, a tehenészet tegnap felavatott objektumait részben uniós forrásból biztosították, az ezt hirdető táblán az áll: „Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki területekre beruházó Európa” Ehelyett inkább jó piac lettünk, holott el tudnánk látni magunkat, úgy tűnik, az EU-ban vannak egyenlőbbek az egyenlők között; ezért esett áldozatul több ezer hektár szőlő, kellett levágni állatainkat, zárt be több cukor- és konzervgyár.

– Nem vagyok benne biztos, hogy a külföldi tejtermékek a választék bővítése miatt érkeznek az országba – mondja Preiner József.

A Lajta-Hanságnál bíznak a felhők eltűnésében: ígéreteket kapott az ágazat, de hogy pontosan miként alakul ez a mezőgazdaságban, különösen ott, ahol nem tisztán növénytermesztéssel foglalkoznak, nem tudni. Preiner József mindehhez hozzáteszi, a növénytermesztéssel foglalkozó cégek könnyebb helyzetben vannak, mert kevesebb munkaerő elegendő esetükben az egyébként is nagyobb profithoz. A károlyházi cégnek jelen helyzetben az is nehézséget okoz, hogy 260 alkalmazottját megtartsa.

Pedig az itt (illetve minden állattenyésztéssel foglalkozó cégnél) dolgozók az év 365 napján kiszolgálják az állatokat, hogy a jószágok is szolgálják az embereket, jó minőségű tejet, húst adjanak, tejükből finom tejtermékek készüljenek. Felvetésünkre, hogy Nagy István a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára pár napja a Hír TV-ben azt mondta, több támogatás jut az állattenyésztőknek, Preiner József úgy reagál: akkor érdemes ezekről beszélni, ha megjelennek a rendeletek, a törvények, addig csupán feltételezések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.