Négy pénzintézet keresetét utasította el a Fővárosi Törvényszék

Az OTP a tárgyalás felfüggesztését javasolta.

MNO
2014. 09. 12. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhalasztották az ítélethozatalt pénteken a Fővárosi Törvényszéken abban a perben, amelyet a Korona Kredit Jelzáloghitel Zrt. indított a magyar állam ellen a devizahitel-szerződések ügyében. A törvényszék elutasította a hitelintézetnek azt a kérelmét, hogy a bíróság függessze föl az eljárást, és forduljon az Alkotmánybírósághoz és az Európai Unió Bíróságához. A törvényszék szeptember 26-ra halasztotta az első fokú határozat kihirdetését.

A törvényszék elutasította a Rajka és Vidéke Takarékszövetkezet magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos keresetét is a pénteken kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíróság egyidejűleg kötelezte a felperes pénzintézetet 504 317 forint perköltség megfizetésére. Az ítélet ellen 8 napon belül lehet fellebbezni. A bíróság kiemelte, hogy az általános szerződési feltételek valamennyi időállapotban, minden törvényi feltételnek való megfelelését megvizsgálta. Megállapította, hogy nincs olyan időintervallum, amikor minden törvényi feltételnek maradéktalanul megfelelnének a szerződéses feltételek, ezért utasította el a keresetet.

A törvényszék megállapította: az érthetőség és a felmondhatóság elvének minden esetben megfeleltek a kikötések – de többek között az egyértelműségnek már nem, az általános, túl tág fogalmazás miatt. Példaként a többi között a szerződében szereplő vis maior esetét hozta fel a bíró. Ez álláspontja szerint a fogyasztó számára érthetetlenné és felmérhetetlenné teszi, hogy milyen „pénz és tőkepiaci zavar” esetén változtatja meg a bank szerződést, ami visszaélésre ad lehetőséget a bank számára. A Pannonhalma és Vidéke Takarékszövetkezet magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos keresetét is elutasította a testület. A pénteken kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíróság egyidejűleg kötelezte a felperes pénzintézetet 500 ezer forint plusz áfa perköltség megfizetésére, az ítélet ellen 8 napon belül lehet fellebbezni. Az írásbeli indoklást a felek átvették, szóban a bíró hangsúlyozta, hogy gyakorlatilag teljes mértékben egyetértett az alperes magyar állam jogi érveivel.

A bíróság szerint a felperes által alkalmazott általános szerződési feltételek kikötései nem tudtak maradéktalanul megfelelni egyetlen törvényben meghatározott elvnek sem, egyik vizsgált időintervallumban sem. A törvényszék kiemelte az átláthatóság elvét, és hozzátette, hogy ennek a legnehezebb eleget tenni. Az ítélethirdetés után a felperes takarékszövetkezet jogi képviselője azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy még átgondolják a fellebbezést.

Elutasította a Pannon Takarék Bank Zrt. magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos keresetét a Fővárosi Törvényszék pénteken kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíróság kötelezte a felperes pénzintézetet 482 600 forint perköltség megfizetésére, az ítélet ellen 8 napon belül lehet fellebbezni. A bíró az ítélethirdetés végén elmondta, hogy mérsékelte az alperes, a magyar állam által megállapított „igen eltúlzott” perköltséget, 10 munkaórát állapítva meg. A fellebbezésről az ítélet indoklásának részletes megismerése után dönt a bank – nyilatkozta az ítélethirdetés után a bank jogi képviselője az MTI-nek.

A legtöbb hitelintézethez hasonlóan az OTP Bank jogi képviselője is azt javasolta a bíróságnak, hogy függessze fel a bank devizahiteles-keresetének tárgyalását, és forduljon az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Bírósághoz. Az OTP Bank Nyrt. és az OTP Jelzálogbank Nyrt. keresetét összevontan tárgyalja pénteken a Fővárosi Törvényszék. A délelőtt kezdődött tárgyaláson a bank jogi képviselői az általános szerződési feltételek tisztességessége mellett érveltek, és úgy vélték, hogy a devizahiteles-törvény alkotmányellenes.

Az alperes, a magyar állam képviselője szerint azonban sem a felfüggesztésre, sem a normakontrollra nincs szükség. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója a hét elején az MTI-nek azt mondta, hogy a bank a perrel érintett teljes szerződésállományáról, körülbelül 120-130 ezer szerződésről próbálja majd bebizonyítani, hogy az abban foglalt feltételek tisztességesek voltak.

Elutasította az FHB Jelzálogbank Nyrt. devizahitelekkel kapcsolatban a magyar állam ellen benyújtott keresetét a Fővárosi Törvényszék pénteken kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíró szóbeli indoklása szerint a jóhiszeműség és a tisztesség sok évtizede alkalmazott követelményének nem feleltek meg a bank egyoldalú szerződésmódosítást – kamat-, díj-, illetve költségemelést – lehetővé tevő általános szerződési feltételei. A felperes pénzintézet jogi képviselői ítélethirdetést követően újságírói érdeklődésre nem kívántak nyilatkozni arról, hogy fellebbeznek-e az elsőfokú döntés ellen.

A törvényszék elutasította a CIB Ingatlanlízing Zrt. magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos keresetét. A bíróság szintén elutasította a pénzintézet az eljárás felfüggesztésére vonatkozó indítványát, illetve azt a kérését, hogy a bíróság forduljon az Alkotmánybírósághoz (Ab), továbbá kötelezte a lízingcéget, hogy fizessen meg 635 ezer forint perköltséget 15 napon belül. A felperes pénzintézet jogi képviselője újságírói kérdésre úgy nyilatkozott, még nem tudják, fellebbeznek-e az elsőfokú döntés ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.