Sziebert György „csak viccelődött”

Tanúmeghallgatásokkal folytatódott ma a BKV vesztegetéssel vádolt volt jogi igazgatójának, Sziebert Györgynek és tizenkét társának a büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken.

2014. 09. 18. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanúmeghallgatásokkal folytatódott ma a BKV vesztegetéssel vádolt volt jogi igazgatójának, Sziebert Györgynek és tizenkét társának a büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken. A vádlottak – köztük Rényi-Vámos Krisztina, a Budapest Airport volt jogi igazgatója és Fuzik Zsolt, a BKV volt informatikai igazgatója – ellen gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelezettségszegéssel, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat 2012-ben a Fővárosi Főügyészség. A vádirat szerint Szieberték a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején, 2008–2009-ben csak olyan irodákkal állapodtak meg, amelyek vállalták, hogy a megbízási díj öt-tíz százalékát készpénzben visszaadják. Az egyszeri, fix árú megbízásoknál pedig eleve benne volt a kenőpénz a díjban.

Kihallgatták az egyik érintett cég, a Quartit Kft. vezetőjét, Gyurmann Zoltánt. Ez a cég nem kevesebb, mint 28 millió forintért készíthetett egy szerződés-nyilvántartó szoftvert a BKV-nak 2009-ben. A cég másik vezetője, Visnyovszki Ádám vádlottja a bűnügynek, egy ideig előzetes letartóztatásban is volt. Gyurmann Zoltán tegnap tanúként azt mondta: nem tudott arról, hogy vezetőtársa pénzt akar adni Sziebert Györgynek annak reményében, hogy szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégük további megbízásokat kapjon a BKV-tól. Állítása szerint arról sem tudott, hogy cége bankszámlájáról 18 millió forintot utaltak át más társaságoknak, annyit azonban elismert, hogy ezeknek a társaságoknak semmilyen szolgáltatást nem nyújtottak.

A vádirat szerint a Quartit Kft. által átutalt 18 millió forint kétharmada, 11,8 millió forint egy közvetítőn, a tizenharmadrendű vádlotton, Seregi Péteren keresztül került volna Sziebert Györgyhöz. Azonban 2009. december 4-én a rendőrök tetten érték Sziebertet és Seregit a kenőpénz átadása-átvétele közben egy óbudai bevásárlóközpont mélygarázsában. Ennek ellenére Gyurmann a tárgyaláson tagadta, hogy a cégüktől átutalt pénznek köze lenne a Sziebertnek szánt összeghez.

Ugyancsak tanúként hallgatták ki a pénzátadó Seregi Péter üzlettársát, akit a bíróság többször figyelmeztetett a hamis tanúzás következményeire. Ugyanis a nyomozati vallomásában még azt mondta: Seregi volt a futár, aki Visnyovszkiéktól vitte a pénzt „a Gyurihoz”. Ám a mai tárgyaláson erre már nem emlékezett. Azt állította, nem a Quartit által nekik utalt pénzt adta át Seregi, mert ő azt a saját szemével látta a házipénztárukban. Ám itt is ellentmondásba keveredett, mert előzőleg még azt mondta, a pénzátadás előtti napokban (éppen, amikor a pénzt a Quartit a számlájukra utalta) nem volt Magyarországon. Ezután a bíróság felolvasta a közte és Seregi közti telefonbeszélgetés jegyzőkönyvét. Ebben Seregi közölte a tanúval: nem kell mennie a bankba, mert majd ő elviszi Sziebertnek a pénzt.

Ezután egy másik szoftverfejlesztő cég, az M&S Kft. tulajdonosát, Skamla Pált hallgatták ki tanúként. Ő annak ellenére is tagadta, hogy egy visszadátumozott, 33 millió forintos árajánlatot adtak volna a BKV-nak egy szerződés-nyilvántartási program elkészítésére, hogy egy lehallgatott telefonbeszélgetésben Sziebert György ezt kérte tőle. A bíróság által ismertetett lehallgatási jegyzőkönyv szerint erre a tanú csak annyit kérdezett Szieberttől: miről szóljon az árajánlat. Ennek érdekessége, hogy a telefonbeszélgetés időpontja előtti dátummal már két ugyanolyan tartalmú árajánlatot is küldött az M&S a BKV-nak. Arra a kérdésre, hogyha ezek egyike sem visszadátumozott, akkor miért kért volna egy harmadikat a BKV, a tanú azt felelte: lehet, hogy Sziebert György „csak viccelődött”. A bíró ezután jelezte: a bizonyítékok mérlegelése után elképzelhető, hogy Skamla Pál ellen is feljelentést tesznek hamis tanúzás miatt.

Az M&S Kft. vezérigazgatóját és helyettesét is kihallgatták tegnap tanúként, ám egyikük sem emlékezett, hogy szerződés-nyilvántartási programot készítettek volna a BKV-nak.

Ismert, a vesztegetési per vádlottjai között van Fuzik Zsolt, a BKV volt informatikai igazgatója, akit Sziebert őrizetbe vétele napján, 2009. december 4-én akart kihallgatni a rendőrség, ám nem találták a lakásában. Fuzik ekkor megüzente, hogy ő előbb Ausztriában síelt, majd beteg volt, de a rendőrségen nem jelentkezett. Ezután országos, majd európai elfogató parancsot adtak ki ellene. Fuzikot 2010. február 5-én fogták el Szegeden. Külsejét megváltoztatta, haját befestette, körszakállt növesztett, és egy német rendszámú terepjáróval közlekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.