A két fél a civil társadalom és a demokratikus jogállam állapotáról, valamint az egyetemes emberi jogok hatékonyabb érvényesítésének lehetőségeiről beszélt az MSZP közlése szerint. Mint írták, Tóbiás József hitet tett a magyar emberek NATO- és európai uniós elkötelezettsége mellett, és világossá tette: a szocialista párt továbbra is egy euroatlanti orientációjú, békés és fejlődő Magyarországért kíván politizálni, ennek megfelelően a civilek érdekeinek érvényesítését is kiemelt céljának tekinti.
Mint ismert, Barack Obama a globális problémákkal foglalkozó Clinton alapítvány New York-i tanácskozásán mások mellett Magyarországot is a civileket korlátozó országok között említette. Beszédében nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte a civil szervezetek amerikai támogatását, ezért a források növelését ígérte. Az Egyesült Államok első embere – a többi között – Oroszországot, Kínát, Venezuelát, Azerbajdzsánt és Egyiptomot nevezte meg még olyan országként, ahol megnehezítik a civil szervezetek működését.
Válaszul a Külgazdasági és Külügyminisztérium azt közölte, a magyar–amerikai szövetségesi viszony szellemiségével összeegyeztethetetlen, hogy amerikai részről olyan országok között sorolták fel Magyarországot, amelyek a civil társadalom működését és a demokráciát illetően egyértelműen eltérő kategóriába tartoznak. Az Egyesült Államok elnökének a magyar civil társadalom kormányzati korlátozására vonatkozó megjegyzéseinek nincs ténybeli alapja.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában jelezte, hogy Magyarország hivatalos választ adott az amerikai félnek.