Sajtótájékoztatóján Tállai András államtitkár ismét kijelentette: az adatforgalomra kiterjesztett távközlési adót nem az előfizetők fizetik majd, hanem a szolgáltatók. A fogyasztóra való esetleges áthárítással kapcsolatban hangsúlyozta: a szolgáltatók és az előfizetők közötti szerződések – és a törvények is – kizárják, hogy azokat a szolgáltatók egyoldalúan módosítsák.
Tállai András megismételte, hogy az adó mértékét maximalizálni fogják: magánszemélyeknél havi 700 forintban, üzleti előfizetéseknél havi 5 ezer forintban. Jelezte ugyanakkor, hogy az internetszolgáltatókkal folytatott tárgyaláson felmerült egy „alsó korlát” is, de ezen még gondolkodnak.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőhöz hasonlóan ő is elmondta: a kormány elképzelése az, hogy a szélessávú internet kiterjesztésének fejlesztéséhez „önerőként” vegyék figyelembe a szolgáltatók által fizetendő távközlési adót. Ezzel is azt akarják ösztönözni, hogy a társaságok ne hárítsák át a fogyasztókra a többletterhet – tette hozzá. Azt is megerősítette az NGM államtitkára, hogy a kormány 20-25 milliárd forint bevételt tervez az adatforgalomra kiterjesztett távközlési adóból.
A Fidesz-frakció keddi közleménye szerint üdvözlik, hogy a kormány is támogatja az általuk kezdeményezett módosító javaslatokat, „melyekből világosan látszik, hogy ahogyan korábban például a rezsicsökkentésnél, úgy a távközlési adó kiterjesztésénél is szigorú törvénnyel garantáljuk, hogy a szolgáltatók ne háríthassák át a költségeket. Ehhez ragaszkodni fogunk, és ha kell, további törvényeket is módosítunk ennek érdekében. A távközlési adó kiterjesztése tehát egyetlen forint pluszterhet sem fog jelenteni az előfizetők számára.”
Hozzáteszik: azzal, hogy a javaslatukra a beszedett bevételeket a kormány a szélessáv kiterjesztésére fogja felhasználni, „szélesebb lesz a hozzáférés, a szolgáltatóknak több előfizetőjük lesz, tehát számukra is megéri a beruházás. Ezért cserébe a szolgáltatóktól elvárható, hogy az önrész egy részét tegyék hozzá ahhoz az összeghez, melyet fejlesztésekre fordít a kormány.”
Rogán Antal korábban arról tájékoztatott, hogy az adótörvény-javaslatról november 18-án dönthet az Országgyűlés.
A távközlési adó tervezett kiterjesztése ellen vasárnap tüntetést szerveztek az MSZP-s Gulyás Balázs és társai, akik létrehozták a „Százezren az internetadó ellen” Facebook-oldalt. Az akció vandalizmusba torkollott, a tiltakozók megrongálták a Lendvay utcai Fidesz-székházat, a rendőrség hat embert őrizetbe vett. Keddre újabb megmozdulást hirdettek.
Selmeczi Gabriella (Fidesz) kedden erőszaknak, vandalizmusnak minősítette a vasárnapi tüntetés végén történteket. Mindezt elfogadhatatlannak nevezte és hangsúlyozta, hogy a Fidesz nyitott a vitára.
Beszélt a szervező, Gulyás Balázs MSZP-s hátteréről, illetve arról, hogy sajtóhírek szerint a történtek miatt őrizetbe vett Rózsa Milán már egyszer megpróbálta elfoglalni a Fidesz Lendvay utcai székházát. Szerinte balliberális politikusok előszeretettel álcázzák magukat civileknek. Értékelése szerint a székház megtámadása előre ki volt tervelve, hiszen arra kérték a tüntetőket, hozzanak magukkal használt informatikai eszközöket. Selmeczi Gabriella közölte, a székházban keletkezett 10 millió forintos kár – havi 700 forinttal számolva – 1200 évnyi internetadónak felel meg.
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára is elítélte a vandalizmust, és elmondta, nem futballhuligánokról van szó, egyértelmű az érintettek politikai kötődése. Mint mondta, a rendőrség hat embert vett őrizetbe, hallgatott ki, ellenük garázdaság miatt folyik eljárás, és bíróság elé állítják őket.