A Fidesz frakcióvezetője jelezte: javaslatuk egyértelműen kimondja azt is, hogy az adó alanya a szolgáltató, nem pedig az előfizető. „Azt gondoljuk, hogy ezeket az adótételeket a távközlési szolgáltatók saját profitjuk terhére ki tudják fizetni” – hangsúlyozta.
A politikus emellett elmondta: azt javasolják a kormánynak, hogy a távközlési adó kiterjesztéséből származó bevételeket a jelentős részben európai uniós forrásból megvalósuló, a szélessávú internet kiterjesztésére irányuló program önrészeként használják fel. Egyúttal kérték a kormányt – folytatta Rogán Antal –, hogy a költségvetési törvényjavaslatban a távközlési adó kiterjesztéséből csak annyi bevétellel kalkuláljanak, amennyit a felső korlát lehetővé tesz. Kérdésre hozzátette: teljes egészében kacsa az a hír, hogy a rendvédelmi dolgozók fizetésemelésére menne az internetadóból származó bevétel.
Rogán Antal tájékoztatása szerint az adótörvény-javaslatról november 18-án dönthet az Országgyűlés.
Az internetadó elleni vasárnapi tüntetés lezárása után a Fidesz-székháznál történt rendbontásra utalva a kormánypárti frakcióvezető azt mondta: az erőszak és a vandalizmus elfogadhatatlan. Az erőszakért és a vandalizmusért azok is felelősséget viselnek, akik a demonstrációt szervezték – hangsúlyozta, majd úgy fogalmazott, hogy a civil szervezetek hátára politikusok kapaszkodtak fel. Megjegyezte, a szervezők effektíve kötődnek az MSZP-hez, annak VIII. kerületi szervezetéhez.
Gulyás Balázs MSZP-s politikus szervezte az internetadó elleni tüntetést a Facebookon, aki a józsefvárosi MSZP alelnöke volt. Gulyás egyébként Gurmai Zita fia, ami a volt EP-képviselő egy korábbi vagyonnyilatkozatából is kiderül.
Kocsis Máté a Fidesz székház előtti hétfői sajtótájékoztatón közölte: a rendezvény egyik szervezője, Gulyás Balázs – a Százezren az internetadó ellen című, az új közteher ellen szerveződő Facebook-oldal alapítója – „állításával ellentétben” a mai napig egy józsefvárosi önkormányzati intézmény felügyelőbizottságának a tagja szocialista delegáltként. Így a vasárnapi rendezvényt sem állíthatja be úgy, mintha az nem politikai indíttatású lett volna. A Fidesz kommunikációs igazgatója hozzátette: Gulyás Balázs személyes felelőssége, hogy a rendezvény elfajulhatott. „Egy ekkora rendezvény megtartása igényel némi szaktudást a mozgalmi lelkesedésen túl” – jegyezte meg.
Varga Mihály hétfőn azt mondta a parlamentben, hogy a szolgáltatók fizetik majd a terhet. Emlékeztetett rá: a négy legnagyobb szolgáltató több mint 70 milliárdos nyereséget ért el tavaly. A miniszter az m1 Az Este című műsorában korábban hangsúlyozta: bízik benne, hogy megfelelő verseny van a szolgáltatók között, ezért azok nem tudják majd továbbhárítani a közterhet az ügyfeleikre.
Rogán Antal már a múlt héten azt közölte az Indexszel, hogy a törvényjavaslat még biztosan változni fog, a frakció például javasolni fogja, hogy legyen felső korlát a törvényben „a távközlési adó már bevett szabályaihoz hasonlóan”.
A rendőrség hat embert vett őrizetbe garázdaság miatt a Fidesz székházánál történtekkel összefüggésben – derül ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság hétfő kora hajnalban közzétett közleményéből.
A netadó kérdése és a vasárnap esti Fidesz székház előtti vandalizmus volt a fő téma az Országgyűlés mai ülésén is.