Milliárdok felzárkóztatásra

A versenyképesség egyik legnagyobb gátja a rossz egészségi és lelki állapot.

2014. 10. 11. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóváhagyta a kormány a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében megvalósítandó Életvezetés Iskolája és a dél-békési Kulcs az élethez komplex emberierőforrás-fejlesztési programok támogatását, így hamarosan megkezdődhetnek az új felzárkóztatási programok. Ezek újszerű módon, területi alapon közelítik meg a hátrányos helyzetűek problémáit, és a korábbiaknál nagyobb súlyt fektetnek az érintettek egészségi állapotának javítására. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szegénység okai szoros kapcsolatban állnak az adott térség jellegzetességeivel, ezért jelentősen növelhető a felzárkózási programok eredményessége, ha azok a terület sajátos jellemzőihez igazodnak. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei projektre 1,483 milliárd, míg a békésire 1,371 milliárd forint áll rendelkezésre.

Kérdésünkre az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) közölte: a programok az érintett megyék speciális adottságaihoz igazodó eszközökkel, komplex módon valósítják meg az emberi-erőforrások fejlesztését, ennek keretében a felzárkózást elősegítő életvezetéssel, képzésekkel és egészségfejlesztéssel támogatják az általános életminőség javítását. A cél egyebek között a lakosság foglalkoztathatóságának javítása, valamint az elmaradott térségek gazdasági és társadalmi hátrányainak csökkentése az alapvető életvezetési készségek és a lelki, fizikai egészség fejlesztésével. A Dél-békési Kistérség Többcélú Társulása és konzorciumi partnere a Mezőkovácsházai járásban modellértékű – országosan is bevezethető – területi emberierőforrás-fejlesztési programot és ennek részeként komplex egészségiállapot-monitoring rendszert fejleszt ki.

A programok a Területi emberi erőforrás fejlesztési komplex programok támogatása elnevezésű uniós projekt keretében valósulnak meg. E szerint jelentős társadalmi egyenlőtlenségek figyelhetők meg a lakosság egészségében, különösen a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok egészségi állapota kedvezőtlen. A lelki problémák, a munkahelyi és családi konfliktusok, a munkanélküliségből, szociális gondokból fakadó nehézségek, a gyermek- és fiatalkorúak magatartás-problémái, az öngyilkosságok magas száma szükségessé teszi a beavatkozást. A program küldetése egy új, mintaértékű egyéni és közösségi egészségfejlesztést célzó módszer kifejlesztése és bevezetése.

A munkanélküliség, az elszegényedés összefügg a lakosok egészségi és lelki állapotának romlásával, ezért olyan térségekben valósítják meg a modellértékű mintaprogramokat, ahol a hátrányos helyzetű emberek aránya magasabb az átlagnál. Békés megye több kistérsége is az ország 33 leghátrányosabb térsége közé tartozik, az érintett településeket az átlagosnál gyorsabb népességfogyás, elöregedés, illetve gyenge helyi gazdaság jellemzi. A hátrányos helyzetű térség elnéptelenedésének megállításához, a gazdasági fejlődéshez szükséges feltételek nem teremthetők meg a társadalmi felzárkózást elősegítő alapvető életkészségek fejlesztése nélkül. Borsod-Abaúj-Zemplén megye jelentős ipari, energetikai, erdőgazdálkodási és turisztikai potenciállal büszkélkedik, gazdaságának szerkezete azonban korszerűtlen, a munkanélküliek száma tartósan magas. A súlyos társadalmi és gazdasági elmaradottság különösen a nagyobb városokban és a periferikus térségekben okoz feszültségeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.