Multicégtől jöhetett a netadó ötlete

A társaságot alig érintené az új teher, versenytársait viszont üzletpolitikájuk teljes átgondolására sarkallhatná.

2014. 10. 30. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondásuk szerint hatalmas meglepetésként értesültek az érintettek a távközlési adó kiterjesztéséről, a Portfólió.hu információi szerint a nekik nyilatkozó Magyar Telekom-vezér, Christopher Mattheisen mellett más szolgáltatóknál is egyenesen tomboltak a hírre.

„A netadó bevezetésének indoka valami olyasmi lehetett, hogy mivel a telefonhívások és szöveges üzenetek a Viber, a WhatsApp, a Facebook Messenger és társai miatt a netre költöznek, ezért érdemes lehet ezt a »távközlési formát« is megadóztatni. Ez visszaköszön az NGM netadós kommunikációjában is. A valóság természetesen teljesen más” – írja szerdai cikkében a lap. Az írás szerint a bevételnövelés lehetséges módjairól az NGM az egyik nagy mobilszolgáltatót kérdezhette meg, „aki ősi magyar rossz szokás szerint ötletviharba keveredett”. Ennek eredményeképp olyan javaslatokat tett, amelyek neki előnyt, versenytársainak pedig hátrányt jelentenek.

A Portfólió cikkében nem nevezik meg az érintett céget, csak körülírják, hogy melyik lehet az a nagy társaság, amelynek a legkevésbé fájna a teher kiterjesztése. Az általuk közölt táblázatból kitűnik, hogy a három nagy mobilszolgáltató közül kettő mobilinternetben erős, de relatíve kis netes adatforgalommal rendelkezik, mivel csak mobilnetes forgalma van. A cikk szerint, mivel a netadóból leírható a társasági adó, ezért egyiküknek egy fillérnyi pluszterhet sem jelentene, ha bevezetnék azt.

A Portfólió.hu  felidézi: arra nincsenek nyilvános adatok, hogy melyik szolgáltatónak mekkora a vezetékes netes adatforgalma, azt viszont lehet tudni, hogy hány vezetékes előfizetőjük és mennyi mobilnetes adatforgalmuk van. Erről is közöltek egy táblázatot. A lap még annyit idézett piaci pletykákra hivatkozva, hogy vélhetően a Diginek az egyik legnagyobb az adatforgalma, egyes becslések szerint napi 100 millió forintos adót kellene fizetniük, ha nem lenne korlát.

A cikk szerint egyébként a viberezés és társai megadóztatásának ötletéből azért lehetett aztán a teljes netes adatforgalomra kivetett sarc, mert előbbit senki sem méri.

Ismert, a kormány gigabyte-onként 150 forint internetadó kivetését tervezi. A közteher felső határa lakossági előfizetések esetén 700, míg céges szerződéseknél 5000 forint, amelyet a szolgáltatók lesznek kötelesek megfizetni – már ha nem hárítják át valamilyen formában az ügyfeleikre.

Az internetadó terve ellen kedden már a második tüntetés szerveződött a fővárosban, de vidéki városokban is tiltakoztak. Mint az a Magyar Nemzet összeállításából kiderül, az iparági kis- és középvállalkozásokat egyenesen életveszélyes helyzetbe hozhatja az új teher.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.