Pálffy Ilona: Megfeszített munka volt

Az NVI elnöke megköszönte a választás lebonyolításában részt vevőknek az elvégzett munkát.

LR
2014. 10. 13. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NVI elnöke megköszönte a választás lebonyolításában részt vevőknek az elvégzett munkát. Mint mondta, az országban rendben lezajlott a 2014. évi önkormányzati és nemzetiségi választás. Hozzátette: még sok helyen dolgoznak, a helyi választási bizottságoknak ma meg kell állapítaniuk a választás eredményét, és továbbítani kell a jegyzőkönyveket a területi választás bizottságokhoz. Az NVI elnöke a választási eredmények érdekességeiről szólva elmondta: a települések 77 százalékában (2448 településen) független polgármestert választottak.

A részvételi arányokról szólva kiemelte: az önkormányzati választáson 44,29 százalék volt a részvétel. A Győr-Moson-Sopron megyei Gyalóka nevű településen a 62 választópolgárból 61 volt szavazni, Tornabarakony 60 választásra jogosultjából 59 szavazott, Bödeházán 41-ből 40. Kiemelkedő még Kisasszonyfa, ahol a 221 választópolgárból 197-en választottak, és Tiszabura, ahol 920-ból 841-en szavaztak vasárnap.

Az NVI elnöke elmondta: a nemzetiségiek megjelenési aránya a települési nemzetiségi önkormányzati választáson 65,14 százalék volt. A legaktívabbak a ruszinok voltak: a választásra jogosultak 78,05 százaléka szavazott, legkevésbé aktívak pedig az ukránok, ott csak 50,38 százalékos volt a részvétel.

Pálffy arról is beszélt, hét településen alakult ki szavazategyenlőség a polgármester-jelöltek között, így ott egyelőre nincs megválasztott polgármester. Ezeken a településeken feltehetően jogorvoslattal próbálják tisztázni, ki is lett a polgármester. Ha a jogorvoslatok lezárulta után is egyenlő lesz az állás, időközi választást kell tartani – ismertette.

A hétfő délelőtti eredmények szerint szavazategyenlőség alakult ki a polgármesterjelöltek között a Baranya megyei Tengeriben, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Fancsalban és Mezőnyárádon, a Nógrád megyei Alsótoldon, a Somogy megyei Mikén és Szorosadon, valamint a Zala megyei Lispeszentadorjánban. Mivel nem sikerült elegendő számú jelöltet választani, időközi egyéni listás választást kell tartani a Baranya megyei Kisbudméron, a Vas megyei Bozzaiban és Mesterházán.

Szavazategyenlőség miatt nem volt eredményes a választás a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mezőtúr 1. számú egyéni választókerületében, a Pest megyei Pilis 8. számú választókerületében, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszavasvári 8. számú választókerületében és Veszprém 3. számú választókerületében. Ott is időközi választást kell tartani, ha a jogorvoslatok lezárulta után is egyenlő szavazatuk lesz a jelölteknek.

Pálffy Ilona arról is tájékoztatott, hogy a hétfő délelőtti adatok szerint három települési nemzetiségi választás volt eredménytelen: Halászteleken a roma, Mezőhegyesen a román, Egerben pedig a ruszin.

Pálffy elmondta, a végleges jogi eredmények megállapítása előtt nem tudnak megalakulni az önkormányzatok képviselő-testületei – bár erre az önkormányzati törvény 15 napot ad –, mert a jogorvoslati idő ezen túlhúzódik. Az NVI elnöke újságírók előtt közölte, ha mindenki kihasználja a jogorvoslatokra rendelkezésre álló határidőket, akkor a végleges jogi eredmény november 10. körül várható. Hozzátette: természetesen azokon a településeken, ahol nem indítanak jogorvoslati eljárást, hamarabb meglesznek a végleges eredmények, és megalakulhatnak a képviselő-testületek.

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi törvényben ugyanakkor az áll, hogy a képviselő-testület és a megyei közgyűlés az alakuló ülését a választást követő 15 napon belül tartja meg.

Az NVI elnökétől erre utalva azt kérdezték, melyik törvény az erősebb, tehát mi a helyzet akkor, ha a jogorvoslati eljárás 15 napon túlra húzódik; ekkor hogyan tudnak megalakulni a képviselő-testületek. Pálffy Ilona erre azt mondta, nem tudja eldönteni, melyik törvény az erősebb, de szerinte nem tud megalakulni egy települési önkormányzat, amíg nincs meg a jogerős végeredmény.

Az NVI elnökének tájékoztatása szerint eddig két polgármester-választás eredményét támadták meg jogorvoslattal: a Pest megyei Diósdon és a Bács-Kiskun megyei Nemesnádudvaron. Hozzátette: utóbbinál az egyéni listás és a nemzetiségi választással szemben is jogorvoslattal éltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.