Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a Kehi feljelentése megérkezett, a rendőrség tanulmányozza.
A NAV arról tájékoztatta az MTI-t, hogy nyilvántartásuk szerint az adóhivatalhoz nem érkezett ilyen feljelentés. Az adóellenőrzéssel kapcsolatban pedig nem tudnak tájékoztatást adni, mivel az ilyen jellegű információk adótitoknak minősülnek – tették hozzá.
A Magyar Nemzet kedden írt arról, hogy hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt feljelentést tett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) ismeretlen tettes ellen a Norvég Civil Támogatási Alaptól (NCTA) Magyarországra érkező pénzek felhasználása ügyében.
A lap információi szerint a Kehi-jelentés kormány általi megtárgyalása után a rendőrségnek most megküldött feljelentésben az is szerepel, hogy az Ökotárs Alapítvány vezette konzorcium képviselői – mint az NCTA vagyonkezelői – az összeférhetetlenségi szabályokat megsértve számos olyan szervezetnek nyújtottak támogatást, amelyek a lebonyolító alapítványok vezetőihez, illetve a pályázatok értékelésében részt vevő személyekhez köthetők.
Emellett a támogatási szerződések szabálytalan módosításával, valamint az el nem számolható költségek elfogadásával is hozzájárultak ahhoz, hogy az NCTA legalább 250 millió forintot szabálytalanul fizessen ki. A Magyar Nemzet úgy tudja, a Kehi költségvetési csalás miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) is feljelentést tett, mivel a gyanú szerint egyes támogatott szervezetek a jóváhagyott céltól eltérően használták fel az NCTA-tól származó pénzeszközöket. A NAV most cáfolta, hogy hozzá is érkezett volna feljelentés.
Ismert, a magyar kormány januártól a Norvég Alap programjainak lebonyolítását és monitorozását az állami tulajdonban lévő, de attól szervezetileg független Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-hez helyezte át. Lázár János miniszter áprilisban levélben fordult a norvég kormány fejlesztésekért felelős tagjához, sérelmezve, hogy az NCTA támogatásait egy, szerinte az LMP-hez szorosan kötődő szervezet, az Ökotárs Alapítvány vezetésével osztják szét Magyarországon. A Miniszterelnökség májusban kérte fel a Kehit a Norvég Alap felhasználásának teljes körű vizsgálatára. Az átfogó vizsgálat célja az, hogy tisztázzák, megáll-e az a magyar kormányzati gyanú, miszerint a Norvég Alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak.