Alkotmányos az adósmentő törvény

Összhangban van az alaptörvénnyel a július elején elfogadott első adósmentő törvény az Alkotmánybíróság tegnapi döntése szerint.

Horváth Csaba László
2014. 11. 05. 3:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiállta az alkotmányosság próbáját a devizahiteleseket segítő első adósmentő törvény – erősítette meg a Magyar Nemzetnek két egymástól független alkotmánybírósági forrás. A lap úgy tudja, az Alkotmánybíróság (AB) négy indítvánnyal összefüggésben foglalt állást, amelyeket az állam és a pénzintézetek közt zajló perekben eljáró bírók nyújtottak be a testülethez. Az adósmentő törvényt támadó bírói indítványok többek között azt kifogásolták, hogy a devizahiteles-törvény sérti a visszaható hatály tilalmát, a jogbiztonság, a normavilágosság követelményét, és szükségtelenül korlátozza az eljárással kapcsolatos jogokat.

Úgy tudni, a testület nem értett egyet a kifogásokkal, s az erről szóló határozatot tegnap parafálták, vagyis aláírták az alkotmánybírák, a dokumentumot pedig jövő héten véglegesíthetik. A bírák eddig az időpontig készíthetik el és csatolhatják esetleges különvéleményüket, illetve párhuzamos indoklásukat. Az ügyben megkerestük az AB főtitkárát is, azonban Bitskey Botond a Magyar Nemzet kérdésére tagadta, hogy döntés született volna az ügyben.

Az indítványokról a bankszövetség és az igazságügyi miniszter is ismertette álláspontját az AB-nak. Trócsányi László igazságügyi miniszter az első indítványt követően kifejtette, szerinte megalapozatlan a devizahiteles törvény alkotmányellenessége miatt benyújtott alkotmánybírósági indítvány. Mint írta, a szabályozás célja az volt, hogy a több százezer fogyasztónak ne kelljen külön-külön évekig pereskednie, hanem néhány tucat eljárásban, rövid időn belül dőljenek el a vitás kérdések.

Nem osztotta a miniszter álláspontját a Magyar Bankszövetség. Szerintük a törvény egyes rendelkezései sértik a jogállamiság elvét, a szerződési szabadságot, illetve a hatalommegosztás elvét, és a törvény elfogadása is ellentétes az alaptörvénnyel. Az első devizahiteles törvény értelmében tisztességtelenek, ezért érvénytelenek a pénzügyi intézmények egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő rendelkezései. A jogszabály azonban megadja a lehetőséget a pénzintézeteknek, hogy a bíróságon bizonyítsák kikötéseik tisztességességét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.