Állóháború a Béke-barlangban

A légúti betegségekben szenvedők már nem használhatják a gyógyhelyet.

2014. 11. 12. 6:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókat írnak az útikönyvek a jósvafői Béke-barlangról, bár mielőtt a rászoruló csomagolni kezdene, nem árt, ha érdeklődik a jelenéről. Jósvafő barátságos kistelepülés az Aggteleki Nemzeti Park területén, autóval órányi kanyargásra Miskolctól, mindjárt a trianoni országhatárnál. Nem érdemes sietni a szerpentinen, mert lemaradunk a pazar kilátásról. (Ezt kalauzomtól tudom meg utóbb – én éjszaka érkezem, borzasztó ködben –, hazafelé gyönyörködöm ki magam a Zemplénben.)

Négy patak összefolyásánál fekszik a csöpp hegyi falu, szélén a Tengerszem-tóval. A sétáló embert végigkíséri a csörgedező háttérzene. A szalagtelkes házsorokat tornácos épületek alkotják, sok közülük százéves is elmúlt, némelyik néhány éve hivatalos műemlék. Jósvafő bár elsősorban a Baradla-barlangról ismert, az 1952-ben feltárt, gyógyító hatású Béke-barlangnak is sokat köszönhet.

Fölfedezése érdekes történet. A hegybelső kutatóinak feltűnt, hogy miközben tízfokos vízben, átázott ruhákban dolgoztak, a hosszú, kimerítő munka ellenére sem betegedtek meg, némelyiküknél még a korábbi, meghűléses betegségek is elmúltak a lent töltött idők végére. A különös tapasztalatot követő klinikai vizsgálatok megmagyarázták a csodát: a barlangi levegő a „tettes”. Ebből következtettek arra, hogy a légúti betegségekben szenvedőkön segít az ott-tartózkodás, emellett intenzív gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatást is kimutattak. A Béke 1965-ben gyógybarlang minősítést kapott. A páratlan hatásnak hamar híre kelt, rendszeressé lettek a különféle kúrák, a fejlesztések nyomán pedig az idegenforgalom is beindult. Több orvosegyetem idehozta gyakorlatra a hallgatóit.

Eleinte főképp szilikózisban szenvedő borsodi bányászok keresték föl a barlangot, később mások is fölfedezték, főképpen asztmások, idült hörghuruttal kínlódók, tüdőbetegek. Garam Béla tizenöt éven át volt Jósvafő polgármestere – most ősszel egyetlen szavazat ütötte el a folytatástól –, őslakos, régi „barlangszakértő”. Lelkesen meséli, gyermekkorában mekkora élet volt a csodafaluban.

„Negyvenes-ötvenes csoportokban érkeztek, állandó volt a forgalom, a világ legtávolibb részeiből is jöttek, gyakran egész családok. Megfizethető árak voltak, az egyszerű emberek is megengedhették maguknak a háromhetes kúrákat, nemcsak a milliomosok. [A bányászok költségeit a jóléti alap, majd rövid ideig a tb fizette.] Az infrastruktúra is szépen kiépült, mindenki jól járt. Boldog falu voltunk” – mondja.

Az útikönyvek némelyike az asztmások Mekkájaként emlegette a negyven méter mélyen fekvő gyógybarlangot, a kúratermekben százszázalékos páratartalom mellett naponta öt órát töltöttek el a vendégek. Sok falubeli a barlangi munkából élt. Az egyik megszólított idősebb asszony nosztalgiázva mesél az akkori időkről. „Az uram is, a testvérem is a barlangnál dolgozott. Biztos pénz volt az, számolni lehetett vele. Szobát is adtunk ki, majd mindig volt rá vendég. Nagy kár, hogy vége lett annak a világnak.”

Merthogy a rendszerváltást követő privatizációs évek Jósvafő idilli állapotát is kikezdték. A Borsodi Szénbányák Vállalat végelszámolása során a Béke-barlang és kapcsolódó részei zömmel az Aggteleki Nemzeti Park vagyonkezelésébe kerültek. Ekkortájt kezdődött a ma is tartó agónia. Jól példázza a helyzetet annak a két vállalkozónak az esete, aki húsz éve komoly tervekkel megvásárolta a gyógybarlang bejáratát a hozzá tartozó előtérrel, hogy aztán hosszú küzdelem után ráébredjenek, zsákutcába keveredtek

„Mindent megpróbáltunk, hogy működtethessük a barlangot, de örökké akadályokkal találtuk magunkat szembe – meséli rezignáltan Kovalóczy György, aki társával, Tóth Lászlóval 1996-tól küzdött, kilincselt támogatásért, engedélyekért a különböző hivataloknál. – Belefáradtunk. A legtöbb elutasítást azzal indokolták, hogy a barlangi terápiák fölött eljárt az idő, új technikákkal gyógyítanak. Azt mondják, ma már nagyszerű tablettákkal helyettesíthető, amit Jósvafő tud. Persze, nem minden orvos gondolja így.”

Dr. Daher Pierre, a közeli Edelény Koch Róbert Kórház és Rendelőintézetének főigazgató-főorvosa ma is meggyőződéses híve a barlangi terápiának. Számolatlanul kiállt a barlangért. „Pótolhatatlan, amit Jósvafő nyújtani tud ezeknek a betegeknek. Öt éve mondogatom mindenfelé, mekkora szüksége lenne a tüdőgyógyászatnak erre a helyre. Megfelelő szakorvosokat is tudnánk biztosítani a munkához, de mindig ugyanazt a választ kapom föntről: az OEP jelenleg nem tudja finanszírozni a fenntartást ”

Csak megerősíteni tudom a főigazgatót – én is hasonló választ kapok a barlangügyekben illetékes Földművelésügyi Minisztérium sajtóosztályától. Ide is másolok szomorú-száraz közleményükből:

A Béke-barlang egészének természetvédelmi és vagyonkezelője az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, a barlang terápiás szakaszába vezető mesterséges bejárat és tároló tulajdonjogával azonban nem az igazgatóság rendelkezik. A barlangban folyó gyógyászati tevékenység ismételt megindítása érdekében ezért első lépésként a tulajdonjogi viszonyokkal kapcsolatos kérdéseket szükséges rendezni. [Rajta! – a szerző.] [ ] A tulajdonjogi és adminisztrációs feltételek rendezése mellett egyéb körülmények is nehezítik a terápiás kezelések újraindítását. A barlang terápiás szakasza jelenleg használhatatlan, az elektromos hálózat be van ázva, így életveszélyes. Komoly műszaki beavatkozások szükségesek a gyógyászat kulturált és biztonságos feltételeinek megteremtéséhez, melyhez pályázati források bevonása szükséges. [ ]”

Ez van. Zavaros tulajdonviszonyok, beázott kábelek, kételyek és kérdőjelek. Üresen kongó Béke-barlang, látogató és béke nélkül. Hepiend? Csak a panoráma a szerpentinről hazafelé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.