Borítékolható a norvég jelentés

Súlyos veszteséget okozna a norvég államnak, ha az általa rendelt vizsgálat visszaéléseket tárna fel.

2014. 11. 28. 5:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Norvégia olyan vizsgálatot rendelt meg a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) ügyében, amely a hitelesség érdekében néhány kisebb szabálytalanságot várhatóan megállapít majd, ám összességében rendben lévőnek minősíti az Ökotárs Alapítvány által irányított pénzosztást – mondták lapunknak szakértők. Szerintük a komolyabb visszaélések feltárása annak beismerése lenne, hogy a skandináv állam megsértette nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségét, és a forrásokat nem átlátható módon osztotta szét.

Márpedig ez esetben – a nemzetközi szerződések értelmében – a szabálytalanul felhasznált támogatásokat újra ki kellene fizetnie (ezúttal szabályosan), és szét kellene osztania a civilek között, ami eurómilliókban mérhető kiadást jelentene Norvégiának. Alaposabb vizsgálatra a rendelkezésre álló két hónap amúgy is kevés – hangsúlyozták a szakértők, ráadásul a kijelölt „független” cég hatásköre is korlátozott, hisz csak az NCTA-t vizsgálhatja, míg a Nemzeti Együttműködési Alapot, a Svájci Alapot vagy az uniós támogatásokat nem. Így lehetősége sincs leleplezni azt a rutinszerűen űzött gyakorlatot, hogy egyes civil szervezetek ugyanazt a költségszámlát nemcsak az NCTA, hanem más támogatások terhére is elszámolták, ami az Ökotársnak persze nem tűnt fel. Ám apróbb visszaéléseket nyilvánvalóan megállapít majd a „független” vizsgálat, mert a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) bűncselekmények gyanúját feltáró vizsgálata nyomán komolytalan lenne, ha mintaszerűnek állítanák be az NCTA működését – vélték a szakértők.

Ismert, a Kehi közelmúltban kiadott jelentése 63 projektből 61-nél tárt fel szabálytalanságot, és többek között megállapította: a norvég pénzek jelentős része – a pályázatok pontszámainak utólagos módosításával – az Ökotárs által vezetett lebonyolító konzorciumhoz, s egyes ellenzéki pártokhoz köthető szervezeteknél landolt. Bár a Kehi szerint egyes témákban az Ökotárs a norvégokat is átverte, az ügyben Norvégia sem teljesen tiszta, hisz bizonyos dokumentumok hamisításában a norvég nagykövetség munkatársa is részt vett, ráadásul ezt a követség email címéről intézte. A Kehi az ügyben büntetőfeljelentést tett. Ezután a Miniszterelnökséget vezető Lázár János megbeszélésre hívta a norvég kormány illetékesét, ám azt nem fogadták el, s inkább megrendeltek egy saját vizsgálatot, amit a norvég állam finanszíroz. A norvég nagykövet pedig azt mondta, akkor folytatnák a hazánknak szerződés szerint járó milliárdok folyósítását, ha továbbra is az Ökotárs oszthatja szét a civileknek szánt pénzeket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.