Nő a honvédelem és az oktatás kerete

Rétvári Bence szerint jövőre mind az oktatásra, mind a gyermekekre több forrás lesz az ideinél.

MNO
2014. 11. 20. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bánki Erik (Fidesz) kijelentette: a sporttámogatások összegét a szocialista kormányok utolsó évében tapasztalt 16 milliárd forintról fokozatosan emeli a jelenlegi kormányzat, jövőre csaknem 100 milliárd forint áll rendelkezésre. Célnak nevezte, hogy 2020-ra a magyar lakosság 40 százaléka rendszeresen sportoljon. Azt mondta, ennek érdekében is fontos az iskolákban a mindennapos testnevelés.

A turizmusról szólva közölte: a kormány számít az ágazat munkahelyteremtő képességére, és fontosnak ítélte a kormány balatoni fejlesztési programját.

Korózs Lajos (MSZP) cinikusnak és hazugnak nevezte a büdzséjavaslatot, amely szerinte „a nyomorgókat lassú éhhalálra kényszeríti”. Kétségesnek ítélte, hogy a közfoglalkoztatottak később a nyílt munkaerőpiacon találnának állást, ezért bírálta a kabinet azon politikáját, amely megszüntetné a segélyezést. Szerinte így több mint egymillió ember maradhat állás vagy támogatás nélkül és válhat tartósan leszakadóvá.

Kifogásolta, hogy az önkormányzatok segélyezésének támogatása csaknem 20 milliárd forinttal csökken, és hogy nincs fedezet a szociális dolgozók béremelésére. A szociális szolgáltatások fejlesztésére az ideinél 37 százalékkal jut kevesebb – folytatta. Sérelmezte, hogy a családpolitikai pályázatok forrása ugyan több mint egymilliárd forinttal emelkedik, de a többletet a népesedéspolitika kommunikációjára fordítja a kabinet.

Firtl Mátyás (KDNP) közölte: a kormány elkötelezett a honvédelmi kiadások ütemezett növelése mellett, amelyet a nemzetgazdaság képességéhez igazít. Az ideihez képest 9 milliárddal, több mint 200 milliárd forintra emelkedik a honvédelmi kiadás kerete, a NATO költségvetéséhez pedig csaknem 4 milliárd forinttal járul hozzá a büdzsé.

A nemzetközi szerepvállalás és a haderőfejlesztés érdekében a büdzsé a szakminiszternek átcsoportosítási jogot biztosít – hangsúlyozta, jelezve, hogy elindul a fegyveres életpályamodell. A pápai bázisrepülőtér fejlesztéséről szólva közölte: mivel ennek forrásigénye még nincs benne a büdzsében, így a költségvetés keretszámának bővítése várható. Vargha Tamás, a honvédelmi tárca államtitkára mindezt azzal egészítette ki: 3,7 százalékkal növekszik a honvédelem büdzséje.

Dúró Dóra (Jobbik) a Klebelsberg Intézményfenntartó Központról (Klik) szólva elmondta: jövőre is a Klik büdzséjének folyamatos bővítése várható, hiszen az idén felhasználtaknál kevesebb forrást irányoz elő számára a költségvetés.

A középiskolákkal kapcsolatban kifejtette: mindössze fél év lesz arra, hogy a szakképzés kikerüljön a Klik fenntartása alól a nemzetgazdasági tárcához. Sérelmezte, hogy nincs válasz például a többcélú intézmények szétválására. A felsőoktatás támogatása 40 milliárd forinttal lesz alacsonyabb, mint 2010-ben volt – mutatott rá. Bírálta, hogy a mindennapos testnevelés feltételei még mindig számos helyen nincsenek meg.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt mondta: mind az oktatásra, mind a gyermekekre több forrás lesz az ideinél. Szólt a pedagógusbér-emelésről, a Klik keretének növeléséről, és arról is, hogy a felsőoktatásra 7 milliárddal több jut. Állami támogatásból indul program tornatermek, uszodák építésére, ez azonban évről évre valósul meg – közölte.

Kucsák László (Fidesz) leszögezte: 8 százalékkal nőnek az oktatási kiadások jövőre. Az iskolák működtetésére és pedagógusbér-emelésre 50 milliárd forintos többlet lesz, és minden eddiginél több gyermek kap ingyenesen tankönyvet – mondta.

Hozzátette: a leghátrányosabb helyzetű gyermekek esélyeit növelő szolgáltatásokhoz is a büdzsé járul hozzá. Összesen 115 Biztos Kezdet Gyerekház működik az országban, csaknem fele költségvetési forrásból – mondta.
Az önkormányzatok nagyobb szabadságot kapnak a szociális ellátások kialakításában, amelyhez csaknem 10 milliárd forintos többletet nyújt az állam – ismertette.

Sallai R. Benedek (LMP) az intézményen kívüli szülés referenciahálózatához nyújtana több forrást, a többi közt bábaképzésre, szülésznői hálózat létrehozására. A vidéki úthálózat fejlesztésére is magasabb összeget biztosítana, és a Békés megyei Wenckheim-programot, a kastélyfelújítást is támogatná.

Számos kiadást megkérdőjelezett, például a miniszterelnök költségvetésében szereplő 61 milliárd forintos „különböző kifizetések” címet, valamint a stadionépítések kiadásait.

Bene Ildikó (Fidesz) az egészségügy prioritásai közé sorolta a strukturális átalakításokat, a gyógyszer-támogatási rendszer átalakítását. A háziorvosi rendszer fejlesztését is fontosnak nevezte. Ehhez ismertetése szerint 10 milliárd forint áll rendelkezésre. Nem halasztható a kórházak egyszeri adósságkonszolidációja sem, erre 60 milliárd forint jut – szögezte le.

Fodor Gábor független képviselő, a Liberálisok elnöke a válság költségvetésének nevezte a büdzsét. A keleti nyitás szerinte tragikus gazdasági helyzetet fog eredményezni az ország számára, a költségvetés pedig ezzel a problémával nem néz szembe.

Bírálta a szociális ellátások csökkentését. Azt mondta: munkára nem így, hanem a beruházások támogatásával kellene ösztönözi az embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.