Tüntetők próbáltak bejutni a Parlamentbe

A korrupció és a kormány politikája ellen demonstráltak hétfő este Budapesten, a Kossuth Lajos téren, országszerte és több európai városban.

MNO
2014. 11. 17. 22:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Facebookon szervezett, A közfelháborodás napja elnevezésű rendezvényre hétfő délutánig előzetesen 21 ezren jelezték részvételüket. A demonstrációt eredetileg az internetadó ellen hirdették meg, a kormány azonban időközben visszavonta a javaslatot; a szervezők mégis a demonstráció megtartása mellett döntöttek, több ponttal kibővítve annak korábbi célját.

Az egyik szónok, Dabóczy Mihály a Parlament előtti teret megtöltő tömeg előtt azt mondta: „temetni” kell a régi rendszert, mégpedig úgy, hogy függetlenedni kell tőle. – Olyan rendszert kell építeni, amely a csalókat üldözi, nem a szegényeket, olyan rendszert, amelyben „senkit nem hagyunk az út szélén” – mondta. Egy középiskolai tanár, Nagy Emília „nemzeti konzultációt” kezdeményezett az oktatásról, amit szerinte azonnal le kell folytatni, „itt és most”.

Az Oktatói Hálózat és a Hálózat a Tanszabadságért szervezetek levelét felolvasva több kérdést tett fel, ezek között azt, hogy akarják-e a jelenlévők, hogy a kormány 100 milliárd forintot vonjon ki az oktatási rendszerből. A tömeg hangos nemmel felelt. Horváth András volt adóhatósági munkatárs a korrupció elleni fellépést sürgette. Megjegyezte: a kormányzat zéró toleranciát hirdetett azokkal a személyekkel és szervezetekkel szemben, akik fellépnek a korrupció ellen.

A szónok színpadra hívta Karancsi Tibort, „az olajbotrányt kirobbantó” egykori rendőrt, majd közölte: mások mellett vele közösen korrupcióellenes szövetséget hoznak létre, amely szavai szerint segíteni és védeni fogja a korrupció ellen küzdőket. Nemes Balázs, a rendezvény záró szónoka azt mondta, „nem egy kormányt temetünk, hanem egy rendszert”, a mostani kormány ennek csak egy jelképe. A tömeg többek között azt skandálta, hogy „Orbán takarodj!,” „Európát”, „demokráciát”, „rendszerváltást”; hasonló feliratú táblákat is tartottak a demonstrálók.

A beszédeket követően – miután az egyik szónok elköszönt a jelenlévőktől – a tömeg egy része szétszedte a Parlament előtti színpadot körülvevő kordont és az Országház lépcsőjénél álló rendőrsorfalig nyomult. A tömegből a rendőrök egy embert elvittek, a közelben állók szerint rosszullét miatt. Este nyolc óra után a Parlamenthez újabb rohamrendőrök érkeztek és felszólították a jelenlévőket, hogy működjenek együtt a rendőrökkel és hagyják el a területet az Alkotmány utca és a metró felé, mivel a rendezvény véget ért.

Később az egyenruhások három oldalról körbezárták a Kossuth teret, s felszólították a demonstrálókat, hogy hagyják el a területet, ezt követően pedig lépésről lépésre elkezdték kiszorítani a Parlament közeléből tüntetőket. Ezután csak pár száz demonstráló maradt a téren, közülük néhányan leültek a földre, majd hazamentek. A tér körülbelül fél tizenkettő magasságában ürült ki.

A tömegben ott volt Barabás Richárd is, aki korábban hahás aktivista volt, jelenleg pedig az Együtt–PM önkormányzati képviselője Újbudán. Barabás október 23-án, az Együtt–PM ünnepi megemlékezésén egyébként arról beszélt, hogy a baloldal megalkuvó és hazug politikusai elbuktak, és soha nem lesznek képesek leváltani Orbán Viktor rendszerét. Több ellenzéki politikus is megjelent a rendezvényen, a DK-s Szarvas Koppány Bendegúz, a szocialista Horváth Csaba és a korábbi SZDSZ-es Mécs Imre. A Hír TV stábját ezúttal sem kímélték, a csatorna operatőrének nyakába égő cigarettacsikket dobtak és meg is rángatták, riporterüket pedig megdobálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.