„Közvetve vagy közvetlenül egy olyan mérkőzés színtere lehet ez a választás, amelynek a részleteiről a nyilvánosság szinte semmit sem tud, ugyanakkor a tétje – hatalmi szempontból – mindennél jelentősebb” – közölte a Facebookon Török Gábor politológus, aki bejegyzésével csütörtök reggel visszavonta indulási szándékát a veszprémi időközi választáson, noha néhány napja még 22 ezer lájkhoz kötötte indulását. Ismert, éppen ennyi szavazattal nyerte a parlamenti mandátumot Veszprémben Navracsics Tibor, akinek EU-bizottsági biztossá válása után üresedik meg parlamenti széke.
Szerda reggel a TV 2 Mokka című műsorában Török még azt mondta, éppen Simicska Lajos esetleges indulásával válik izgalmassá számára a választás, mostani Facebook-bejegyzésében viszont már arról ír, Simicska „indulási szándékának váratlan bejelentésével ( ) világossá vált, hogy ez a kampány nem Veszprémről, nem az itt élőkről, de még csak nem is a kormány és az ellenzék átlátható, kívülről is megítélhető viszonyáról szól majd.”
Mint tegnap megírtuk, a februárra várható időközi parlamenti képviselő-választásra a Fidesz még nem állított jelöltet, de Simicska Lajos sem jelezte biztosra indulási szándékát. Hogy a kettő között lehet-e összefüggés, vagyis esetleg a Fidesz jelöltje lesz-e a nagyvállalkozó, a kormánypárt az MNO-val azt közölte, még nem dördült el a választás startpisztolya. A választásnak ugyanakkor pikantériát adhat, ha – a Magyar Hírlap információja szerint – az MSZP Mesterházy Attila korábbi elnök-frakcióvezetőt jelölné, szocialista győzelem esetén ugyanis Mesterházyhoz lenne köthető a kormánypárti kétharmad lebontása, a párt új vezetését viszont ez nem érintené kellemesen.
A Gyurcsány-párt is megszólalt csütörtökön. Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője elmondta: azt javasolják, hogy az MSZP, az Együtt, a Párbeszéd Magyarországért és más, csatlakozni kívánó pártok mihamarabb kezdjenek tárgyalásokat annak érdekében, hogy egy közös jelöltet indíthassanak. A szóvivő szerint megállapodhatnak abban is, hogy az egyik párt jelöltjét támogatják, de fel is sorakozhatnak közösen egy civil jelölt mögé.
Arra a kérdésre, hogy a korábbi megállapodás alapján a körzetben az MSZP indított jelöltet, azt felelte, az eredeti koncepció szerint a szocialistáknak joguk van a jelölésre. Ha az MSZP olyan jelöltet javasol, aki győzhet és aki mögé a teljes ellenzék fel tud sorakozni, „sőt, hogyha közös jelölt lehetne az illető”, akkor várhatóan a DK is támogatni tudja – folytatta. Hozzátette: most viszont mindenki részéről mértéktartásra van szükség, mert nem az a legfontosabb, hogy a győztes kinek a frakciójába ül be, hanem az, hogy megszüntessék a kétharmados többséget.
Török bejelentése után Vona Gábor, a Jobbik elnöke úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy ez esetben saját jelöltet indítanak. Ismert, a Jobbik vezetője szerdán bejelentette: ha a politológus függetlenként elindul, pártja nem indít jelöltet vele szemben, és szimpatizánsait is a támogatására kéri.
Vona Gábor azt mondta: korábban is pártjelöltben gondolkodtak, de Török Gábor megjelenése új helyzetet teremtett, ami friss bejelentésével meg is szűnt. A Jobbik – elnökségi döntés után – év végéig nevezi meg indulóját.
A pártelnök sajnálatát fejezte ki a politológus „visszalépése” miatt, szerinte ha ő szerzett volna mandátumot, akkor az esély lett volna a magyar Országgyűlés vitaképességének emelésére és a kétharmados kormánytöbbség megtörésére.
Török Gábor korábban nyert már választást, Aszófőn volt tagja a helyi önkormányzatnak az előző ciklusban a 43 éves egyetemi docens.