Az államfő, aki a területet kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársainak társaságában tájékozódott a helyszínen az ónos eső, majd a jegesedés okozta károkról, drámainak nevezte a szilánkosra tört, kifordult fák látványát. „Mint a sírkeresztek, mutatják, hogy 30-40 év munkája ment tönkre” – fogalmazott a köztársasági elnök.
Szólt arról is, hogy hozzávetőleg 50 ezer hektár állami erdőt – az összes állami erdő 5 százalékát – kell valamilyen módon rendbe tenni, és „ez csak összefogással, komoly állami segítséggel történhet meg”. Áder János azt mondta: szeretné mindenkinek felhívni a figyelmét arra, hogy „elkél a segítség, szükség lesz kormányzati segítségre és civil összefogásra is”.
Az államfő elismerését fejezte ki a szakszerű és gyors munkáért az azonnali kárelhárításban. Hozzátette: a helyreállítás sokáig eltarthat, ezért mindenkitől megértést és támogatást kér.
Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, a kezelésükben lévő területen mintegy 20 ezer hektárnyi erdőt érintett a jegesedés, ennek harmada súlyosan károsodott, a közvetlen kárfelszámolás és a helyreállítás akár a jövő év végéig is eltarthat.
Hozzátette: a jelenlegi információk szerint új erdők ültetésére is szükség lehet, ami főleg a fenyveseket érinti, illetve a turisztikailag kiemelt helyeket. Az erdészeti társaság területén mintegy 500 kilométernyi turista- és erdészeti utat kell járhatóvá tenni.
A múlt hét eleji ónos esős időjárás miatt az ország több pontján, különösen a főváros II. és XII. kerületében, valamint Pest megye több településén alakult ki kritikus helyzet. Több balesetveszélyes utat lezártak, átmenetileg néhány települést nem lehetett megközelíteni, s több ezer háztartásban egy ideig áram sem volt.
Folyamatosan zajlik a jégkár felszámolása és felmérése a Börzsönyben is. A szakemberek folyamatosan végzik az ehhez kapcsolódó munkákat az Ipoly Erdő Zrt. területén – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) hétfőn az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a múlt heti szélsőséges időjárás elsősorban a Börzsöny 400 méter feletti régióját érintette, de kisebb mértékben károsodtak az erdők a Naszály és a Karancs-Medves magasabb térségeiben is.
A legtöbb fakidőlés az Észak-Börzsöny bükköseiben és tölgyeseiben történt, emellett az egész érintett térségre jellemzők az erős koronatörések. A kárfelszámolással, illetve értékmentéssel érintendő fák térfogata az előzetes becslések szerint meghaladhatja az 50 ezer köbmétert.
Az erdőgazdaság munkatársai jelenleg is végzik a balesetveszély elhárítása és a vagyonbiztonság érdekében szükséges, fakitermeléssel járó munkálatokat, valamint a károk felmérését.