Lomniczi Gergely hangsúlyozta: bár az alacsonyabban fekvő területeken megkezdődött az olvadás, a magasabb rétegekben még tartja magát a jég, ezért a budai és a főváros környéki, valamint a Gödöllői-dombság térségében lévő erdők látogatása továbbra is tilos és életveszélyes.
A szóvivő tájékoztatása szerint kedden a Pilisi Parkerdő Zrt. 100 munkatársa 25 gépjárművel és munkagéppel segítette a katasztrófavédelem munkáját Budapesten és Pest megyében. Felszabadították a közutakat, és biztosították az elzárt területek megközelíthetőségét.
A parkerdő szakemberei szerdától kezdik meg az erdészeti utak tisztítását, majd az erdőterületeken a pontos és részletes kárfelmérést. Az általuk gondozott erdőterületnek mintegy harmadán, összesen 20 ezer hektáron alakult ki jegesedés vasárnaptól keddig, de hogy a károsodott erdők hányadrésze tudja kiheverni mindezt, az csak a következő napokban, hetekben derül ki – mondta Lomniczi Gergely.
Közlése szerint nemcsak az erdőállomány egy része sérült, hanem az infrastruktúra (például a padok, esőbeállók, kerítések) is. A helyreállítás költségét terhelik majd az esetleges újratelepítések vagy például megrongálódott terepjáróik javítása.
Az erdei utak, turistautak járhatóvá tétele akár több hetet, a teljes kárfelszámolás pedig hónapokat is igénybe vehet. A fiatalabb telepítésű erdőrészekben valószínűleg csak tavasszal derülhet ki, hogy mennyi fa „úszta meg” a jegesedést, illetve hogy hol mekkora területet kell újraültetni. Az elmúlt napok veszteségének pontos mérlegére ezért akár tavaszig kell várni, de akár százmilliós nagyságrendűre is rúghat a kár – fogalmazott a szóvivő.
Mivel több közút még mindig le van zárva, a parkerdő mindenkit arra kér, hogy indulás előtt tájékozódjon a közlekedési lehetőségekről. A Budakeszi Vadaspark és a Gödöllői Arborétum egyelőre nem látogatható – tette hozzá Lomniczi Gergely.
A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint befejezték a fővárosi hivatásos tűzoltók a kidőlt fákkal és leszakadt vezetékekkel kapcsolatos műszaki mentési munkálatokat a Budakeszi út mentén, ahol már csak az áramszolgáltató szakemberei végzik a helyreállítási munkálatokat. A tömegközlekedési járművek már járhatnak az érintett szakaszon. A katasztrófavédelem azt is közölte: a főváros budai oldalán még mintegy 150, kidőlt fákkal és leszakadt vezetékekkel kapcsolatos műszaki mentés vár a hivatásos tűzoltókra. Az érintett kerületekben 45 hivatásos tűzoltó dolgozik 11 tűzoltó járművel.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság mindemellett a honlapján azt közölte, hogy megszűnt a korlátozás Pilisszentkereszt és Pilisszántó között, a két település között megindult a forgalom.
A reggeli órákhoz képest folyamatosan csökken az ónos eső miatt lezárt útszakaszok száma – közölte a Magyar Közút kommunikációs osztályvezetője. Újra járható a Répáshuta és Felsőtárkány közötti mellékút, Pest megyében a Dunakeszi és Gödöllő, a Nagytarcsa és Isaszeg, a Gödöllő és Valkó közötti út, illetve a pilisszántói bekötőút.
Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója közölte, néhány olyan település volt, ahova az éjszaka nem tudtak eljuttatni aggregátort, mert olyan nehéz volt a terep, a kidőlt fák ezreit kellett eltakarítani az útból. Hozzátette, hogy ezekre a helyekre szerdán délelőtt szállították ki az aggregátorokat.
Különféle mellékirányokból történt árambetáplálással és aggregátorok beállításával a fűtés, világítás és az ivóvízellátás feltételeit rövid időn belül biztosítani tudjuk – mondta a főigazgató. Megjegyezte, a teljes elektromos hálózat helyreállítása, amelyben nagyfeszültségű rész is megsemmisült Gödöllő térségében, akár heteket is igénybe vehet.
Bakondi György szavai szerint Dobogókőn „kritikus helyzet van”, de a nehéz körülmények ellenére sikerült oda aggregátorokat eljuttatni és üzembe állítani, valamint a közlekedés már konvojokban lehetséges.
Az állandó jelleggel ott lakók a hasonló helyzetekre fel vannak készülve, tehát a fűtés nem okoz problémát, és élelmiszer-tartalékokkal is rendelkeznek – fűzte hozzá.
Az OKF főigazgatója hangsúlyozta: ahogy az olvadás lehetővé teszi, a Pilisi Parkerdő dolgozóival együtt megkezdődik az erdei utak tisztítása annak érdekében, hogy az elektromos hálózat helyreállítását el lehessen kezdeni.
Szerdán sok helyen sikerült helyreállítani a hétfő-keddi ónos esőben megrongálódott vezetékeket, így már csak 812-en vannak áram nélkül – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője közleményben szerdán az MTI-t. Ismert, Hajdu Márton, a szervezet szóvivője szavai szerint a délután folyamán még 4500 fogyasztó volt áram nélkül. Mukics Dániel tájékoztatása szerint jelenleg 594 fogyasztónál áramfejlesztővel biztosítanak áramot addig, amíg a szolgáltató kijavítja a hibákat. A közleményben kiemelte: 812-re csökkent a szolgáltatás nélkül maradtak száma.
Közölte: Budapesten komolyabb problémák vannak a II. kerületi Jánosbogár utcában, ahol kedden elektromos vezetékek szakadtak le a rájuk dőlt fák súlya alatt. Az aggregátorok már a helyszínen vannak, így még szerdán lehet újra áram az ott élő körülbelül négyszáz fogyasztó otthonába. Hozzátette: Dobogókőn továbbra is dolgoznak a szakemberek, de a településen még mindig vannak veszélyes útszakaszok, így várhatóan hosszabb ideig tart a teljes helyreállítás. Ezzel együtt késő estére a Pest megyei településen is lesznek olyan utcák, amelyek lakói aggregátor segítségével áramhoz jutnak.
Hajdu egyébként kora délután a Hír TV-nek azt mondta: dolgoznak a lezárt útszakaszok mielőbbi felszabadításán, és folyamatosan távolítják el a kidőlt fákat, a leszakadt ágakat a közútkezelő szakembereivel közösen, emellett folyamatosan intenzív munka van annak érdekében is, hogy mindenhol az áramszolgáltatást vissza lehessen állítani.