Budapestre látogat kedden a török miniszterelnök

Ahmet Davutoglu megbeszélést folytat Orbán Viktorral, majd Áder Jánosnál tesz látogatást.

RZ
2015. 02. 23. 16:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda meghívója szerint Orbán Viktor és Ahmet Davutoglu kétoldalú megállapodásokat ír alá, és sajtótájékoztatót tart majd az Országházban. Délután a két kormányfő beszédet mond a budapesti török–magyar üzleti fórumon, amelyet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyit meg.

Török miniszterelnök legutóbb két éve járt Budapesten. Recep Tayyip Erdogan – akit azóta, 2014 augusztusában államfővé választottak – és Orbán Viktor egyebek mellett a vízummentes utazás lehetőségéről és a magyarországi török történelmi műemlékek felújításáról tárgyalt.

Ugyanazon év decemberében Orbán Viktor látogatott Törökországba, ahol a Recep Tayyip Erdogannal folytatott megbeszélésén megállapodás született, hogy Törökország megszünteti a magyar állampolgárok vízumkötelezettségét, majd a két kormány tagjainak részvételével megtartotta alakuló ülését a magyar–török stratégiai együttműködési tanács.

Magyar–török üzleti fórumot tavaly februárban is tartottak Budapesten, amikor Abdullah Gül akkori államfő tett hivatalos látogatást Magyarországon.

Ahmet Davutoglu látogatása újabb jele a kétoldalú kapcsolatok erősödésének – mondta N. Rózsa Erzsébet, a Külgazdasági és Külügyi Intézet vezető kutatója a távirati irodának. Emlékeztetett, hogy az elmúlt években élénkültek a magyar–török diplomáciai, gazdasági és kulturális kapcsolatok. Hangsúlyozta: Törökország a keleti nyitás egyik kiemelt célpontja, Magyarország szorosabbra szeretné fűzni a gazdasági kapcsolatokat az eurázsiai országgal.

A szakértő szerint miután a Déli Áramlat-projekt lemondása után az orosz gáz Törökországon keresztüli szállítása került előtérbe, a török miniszterelnök budapesti tárgyalásán a gázszállítás biztosan kiemelten szerepel majd. Törökországnak nincsenek jelentős szénhidrogénkészletei, de sok irányból vezet át a területén kőolaj- és földgázvezeték, vagyis egyfajta energiaközponttá vált – magyarázta.

N. Rózsa Erzsébet úgy véli, hogy az energiafolyosók kérdése a magyar–török együttműködés jelenlegi legfontosabb témája. A gazdasági kapcsolatok pedig azért is lényegesek, mert a török gazdaság dinamikusan fejlődött akkor is, amikor Európa gazdasági válsággal küzdött – idézte fel. Hozzátette: bár úgy tűnik, a török gazdasági növekedés mára lassult, még így is komoly lehetőségek rejlenek a nyolcvanmilliós országgal kialakított együttműködésben.

A kutató kitért az illegális bevándorlás kérdésére is. Mint mondta, Európába Törökországon keresztül is jelentős számban érkeznek bevándorlók. Erről a kérdésről is biztosan szó lesz majd Ahmet Davutoglu tárgyalásain – közölte. Megjegyezte, hogy Magyarország és Törökország is a NATO tagja, ezért az egyeztetéseken katonai, biztonságpolitikai ügyek is napirendre kerülhetnek.

N. Rózsa Erzsébet meglátása szerint a két ország hatékony együttműködésének jó alapot ad, hogy a törökök magukhoz nagyon közel állónak érzik a magyarokat, testvérnépnek tekintik őket. A török történelemfelfogás szerint annak idején azért jöttek ide, hogy „segítsenek a magyaroknak a Habsburgok elleni harcukban” – fogalmazott. Hozzáfűzte, hogy a török emberekben nagyon kedvező kép él a magyarokról.

Mindemellett kiemelte, hogy a két világháború között Magyarországon törökbarát hangulat uralkodott, és elevenek voltak a két ország kulturális kapcsolatai.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.