A gyermekek számára a lehető legjobb döntés született a faddi gyermekotthon ügyében: nem kell olyan településekre költözniük, ahol tiltakoznak az érkezésük ellen – értesült több, megbízható forrásból a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, a gyerekek többségének sikerült nevelőcsaládot találni, így ők nevelőszülőkhöz kerülnek majd, többen pedig a gyermekotthon bezárásáig betöltik 18. életévüket, így megkezdhetik önálló életüket, amennyiben nem igénylik az utógondozói ellátást. Két gyermek más megyébe kerül, ám ennek nem a Tolna megyei férőhelyhiány az oka, hanem az, hogy a gyerekek közeli hozzátartozói nemrég elköltöztek, így csak rendkívül nehezen lehetett biztosítani számukra a kapcsolattartás lehetőségét több száz kilométeres távolságból. Ők most közelebb kerülnek a családjukhoz.
A faddi gyermekotthon mindenképpen bezár, ugyanis az épület mára alkalmatlanná vált arra, hogy megfelelő körülményeket biztosítson a gyerekek számára. Lapunk értesülései szerint a döntést már be is jelentették az intézmény dolgozóinak. Az uniós pénzt, amit az új lakásotthonok vásárlására fordítottak volna, más gyermekvédelmi infrastruktúra-fejlesztésre használják majd fel. Úgy tudjuk: az otthon bezárására és a gyerekek nevelőszülőknél történő elhelyezésére a tanév befejezése után, nyáron kerül majd sor, hogy a diákoknak ne okozzon nehézséget a váltás, és az új tanévet már az új iskolában kezdhessék majd meg.
Mint arról lapunk tavaly év végén beszámolt, a faddi nagy létszámú, leromlott állagú nevelőotthont szerette volna kiváltani egy 300 millió forintos európai uniós projekt részeként a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) Tolna Megyei Kirendeltsége 8–12 fős, családiasabb körülményeket nyújtó, modernebb lakásotthonokra. Őcsényben és Szekszárdon egy-egy, Tolnán két alkalmas lakóházat találtak erre a célra. A tervezett költöztetés azonban botrányba fulladt: a tolnai lakosok tavaly ősszel tiltakozó aláírásgyűjtésbe kezdtek, majd lakossági fórumon léptek fel a gyerekek Tolnára költöztetése ellen.A lakosság nyomására a helyi, fideszes többségű képviselő-testület egyhangúlag fogadott el egy határozatot, amelyben azt kérték a SZGYF-től, hogy a lakásotthonok elhelyezésére lehetőség szerint keressen más megoldást.
Ezerné Huber Éva, Tolna jegyzője akkor lapunknak úgy nyilatkozott, hogy bár az önkormányzat nem ért egyet a felháborodás okával, a gyermekek érdekében született meg a határozat. Mint mondta, olyan mértékben elfajult a helyzet, hogy nem lenne jó, ha a gyermekek ilyen ellenséges körülmények között költöznének új otthonukba. Nem sokkal később Szekszárdon is tiltakozások kezdődtek a szőlőhegyi városrészbe tervezett lakásotthon miatt, ahová szintén Faddról költöztek volna gyerekek.
Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért és szociális ügyekért felelős államtitkára már ősszel, a tolnai lakossági tiltakozás után azonnali vizsgálat lefolytatására utasította a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetőjét az ügyben. Az államtitkár lapunknak kijelentette: erőszakkal nem lehet kikényszeríteni az elfogadást, az a gyerekeknek sem lenne jó. Mint mondta, már a tervezés idején ki kellett volna derülnie, hogy ilyen ellenséges a közhangulat.