Az igazgatóság a két független jogi szakvéleményt is figyelembe véve hozott olyan döntést, hogy a fiktív kötvénnyel rendelkező ügyfelekkel szemben fennáll a Beva kártalanítási kötelezettsége. A közlemény szerint a Beva igazgatóságának döntése nem terjed ki a kártalanítás részleteire, azokat a Quaestor Értékpapír Zrt. felszámolását követően lesz lehetőség tisztázni.
Hangsúlyozzák, hogy az érintett ügyfeleknek nincs azonnali teendőjük. A kártalanítási igények bejelentése a felszámolás elrendelése után és a Beva erre vonatkozó felhívását követően lesz aktuális. Hozzáteszik, hogy a Beva ugyanakkor megtesz mindent azért, hogy a károsult ügyfelek a lehető leghamarabb hozzájussanak a kártalanítási összeghez.
A Quaestor Értékpapír Zrt.-hez március 10-én felügyeleti biztost rendelt ki a jegybank, és részlegesen felfüggesztette a tevékenységét a társaságnál észlelt szabálytalanságok miatt. A cég felszámolását még nem kezdeményezték. Az ügyben rendőrségi nyomozás is indult március 11-én.
A jegybank vizsgálata szerint a csoporthoz tartozó Quaestor Hruria Kft. mintegy 210 milliárd forint vállalati kötvényt bocsátott ki, ebből 150 milliárd forintnyi fiktív kötvénykibocsátás volt. A kötvényeket a csoport értékpapír-kereskedő cége, a Quaestor Értékpapír Zrt. forgalmazta.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) üdvözli, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) igazgatósága pénteki ülésén úgy határozott, a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. által forgalmazott fiktív kötvényekbe befektetők jogosultak az alap kártalanítására - közölte a jegybank az MTI-vel.