Novák Katalin közölte: az önkormányzatok és társulásaik egyebek mellett óvodáik, bölcsődéik főzőkonyháinak, tálalóinak vagy étkezőinek fejlesztésére kaphatnak vissza nem térítendő támogatást.
A beruházásokhoz 5-50 százalékos önerő szükséges, az önkormányzat adóerő-képességétől függően. A pályázati elbírálásnál előnyt jelent, ha az önkormányzatok a – szeptembertől – hároméves kortól kötelező óvodáztatás, tehát új gyermekek megjelenése miatt kérnek támogatást, amelynek nincs felső határa.
Az államtitkár egy II. kerületi óvoda tálalókonyhájában tartott sajtótájékoztatóján közölte, a pályázatot az Emmi, a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium összefogásával írták ki, és annak utóbbi a koordinátora. Az önkormányzatok pályázatairól a végső döntéseket is a nemzetgazdasági miniszter hozza meg, egy tárcaközi bizottság javaslata alapján, július 15-éig.
Elmondta, hogy a pályázatokat elektronikus és papíralapon is be kell nyújtani; előbbi határideje május 29-e, utóbbié június 1-je, a támogatást pedig 2016. december 31-éig kell felhasználni.
Az államtitkár azt hangoztatta, a pályázattal azt akarja segíteni a kormány, hogy a közétkeztetésben napi szinten részt vevő több mint egymillió gyerek jó minőségű ételeket kapjon, megfelelő mennyiségben és minél jobb körülmények között.
Utalt arra, hogy a megfelelő színvonalú étkezés biztosítása az önkormányzatok felelőssége, ugyanakkor kormányzati feladat megteremteni annak keretfeltételeit, ezért nyújtanak ehhez támogatást.
Emlékeztetett arra is, korábban már rendeletben garantálták, hogy a gyerekek a közétkeztetésben megfelelő minőségű ételeket kapjanak, ősztől pedig kiterjesztik az ingyenes étkezés lehetőségét. Jelezte: szeptembertől a bölcsődés- és óvodáskorú gyermekek csaknem 90 százaléka étkezhet ingyenesen.
Novák Katalin közölte azt is, hogy országos szinten legfeljebb 25 ezer gyerek jelenhet meg az óvodákban a szeptembertől kötelező óvodáztatás miatt.