Hamarosan kiírják azt a pályázatot, amelynek részeként az önkormányzatok támogatást igényelhetnek a településen élő rászoruló gyermekek nyári ingyenes étkezésének biztosítására – tudta meg a Magyar Nemzet. Lapunk kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Czibere Károly vezette szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága közölte: a kormány fokozatosan növeli a nyári étkeztetésre szánt forrásokat, hiszen a mélyszegénységben élő gyermekek segítség nélkül az óvodai, iskolai szünet idején sem jutnának meleg ételhez. Az államtitkárság emlékeztet: tavaly 2,64 milliárd forintot biztosított az állam erre a célra, idén pedig ennél több mint tíz százalékkal többet, hárommilliárd forintos forrást különítettek el. Az újabb emelésnek köszönhetően számításaik szerint további 10-12 ezerrel nőhet a szünidőben is ingyenesen étkező gyermekek száma.
A támogatásra minden olyan települési önkormányzat pályázhat, ahol rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek él. 2014-ben 1270 önkormányzat pályázott, százzal több, mint 2013-ban. A minisztérium azt szeretné, ha az idén még több település venne részt a programban. A pályázati felhívás megjelenése hamarosan várható; a nyertes települési önkormányzatoknak a nyári szünidő alatt legalább 43, legfeljebb 53 napon keresztül kell biztosítania a rászoruló gyermekeknek a meleg ebédet. A szociális nyári gyermekétkeztetés napi egyszeri, ám lehetőség szerint egészséges, jórészt az adott településen és környékén megtermelt alapanyagokból készített meleg ételt foglal magában.
Tavaly nyáron 120 ezer gyermeknek állta az ebédjét a kormány, tízezerrel többnek, mint két évvel ezelőtt, ez a szám nőhet idén tovább 130 ezer fölé. Tavaly egyébként mintegy 20 százalékkal, 3812 főre nőtt az önerőből étkező gyermekek száma is, vagyis a nyári étkeztetést nemcsak a szociálisan rászorulók veszik igénybe, hanem azok a gyermekek is, akiknek családja ki tudja fizetni az ebédet, de nagy segítséget jelent nekik az intézményesített étkeztetés megszervezése. Ha az igénylések meghaladják a rendelkezésre álló forrást, akkor általában előnyben részesítik a hátrányos helyzetű településeket, illetve azokat a falvakat, városokat, amelyek az étkeztetésen felül gyermekfelügyeletet, szabadidős programot vagy nagyobb arányú önerő biztosítását vállalták.