– Már a parlament előtt van a jövő évi költségvetés tervezete. Milyen bértárgyalás lehet így, ha lesz egyáltalán? És hogy lesz ebből minimálbéralku?
– A költségvetés korai benyújtása miatt a bértárgyalásokat haladéktalanul meg kell kezdeni, ezt a Liga elnöksége kezdeményezte a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán (VKF). A költségvetési paraméterek ismeretében, ahogy általában ősszel szokott lenni, a következő évi minimálbérről kell elsősorban megállapodás-közeli helyzetbe jutni, vagy akár meg is állapodni. Emellett persze a bértárgyalásokat is meg kell kezdeni.
– Miért akarnak a szakszervezetek most csomagban, több évre megegyezni?
– Szintén a Liga két évvel ezelőtt kezdeményezte, hogy a létminimum és a minimálbér nettó értéke közötti nagy és elfogadhatatlan különbség ledolgozására egy középtávú megállapodás szülessen. Vagyis el kellene érnie a minimálbérnek a létminimum szintjét. A különbség most nettó 20 ezer forint körül van. Lehetetlen helyzet, hogy a munkavállaló napi 8 órát dolgozik, és még annyi pénzt sem keres, hogy a létfenntartásához elegendő forrása meglegyen. Nem gondoljuk, hogy egy év alatt meg lehet ezt oldani, bár ha nagyon akarnánk, akkor csodák is történhetnének, hiszen volt már arra példa az első Orbán-kormány idején, hogy a minimálbér jelentős mértékben, 20-25 százalékkal emelkedett. Szerintünk erre most is van mód.
– A tavalyi alkuban voltak olyan elemek, amelyek nem a bérről szóltak, és nem teljesültek. Nem változik például a munka törvénykönyve, és a megszüntetett korkedvezmény ügyében sem sikerült megállapodni a kormánnyal. Mennyit ér így a megállapodás?
– A munkavállalók életkörülményeiről, a munka törvénykönyvéről, a sztrájktörvényről, illetőleg a kivezetett korkedvezményes nyugdíj helyettesítésére vonatkozó indítványokról tárgyalásokat kezdeményeztünk. Ma már látszik, hogy ez nem feltétlenül hoz eredményt.
– Óvatosan fogalmaz
– Elégedetlenek vagyunk a februárban beindított tárgyalások jelenlegi állásával. Ez az eredménytelenség tiltakozó akciókhoz vezethet.