Kész a drogellenes stratégia

Hamarosan tárgyalhatja a kabinet a szakpolitikai programot.

Csókás Adrienn
2015. 05. 11. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészült a Nemzeti Drogellenes Stratégia kétéves szakpolitikai programja, a legsürgetőbb intézkedéseket tartalmazó anyag várhatóan még májusban kormány elé kerül – derül ki Rétvári Bencének, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkárának Korózs Lajos MSZP-s országgyűlési képviselő részére adott írásbeli válaszából. A 2015-re és 2016-ra szóló intézkedéscsomag legfőbb céljai közé tartozik a prevenciós programok hozzáférésének javítása, a kezelés, ellátás és felépülés rendszerének fejlesztése, továbbá a szenvedélybeteg-ellátórendszer kiegészítő támogatása, a drogrehabilitációban dolgozó szociális szakemberek továbbképzése. – A szakpolitikai program lehetőséget ad arra, hogy elérjük a hátrányos helyzetű fiatalokat, valamint kiemelten foglalkozunk a veszélyeztetett, sérülékeny fiatalokkal és csoportjaikkal – hangsúlyozta Rétvári Bence. Hozzátette: csak ebben a hónapban 155 millió forint keretösszegben írtak ki pályázatot a kábítószer-probléma megelőzésére és kezelésére, többek közt iskolai prevencióra és drogfogyasztással szemben alternatívát nyújtó programok támogatására. 2015-ben egyébként már 240 millió forintért hirdettek meg pályázatot a drogellenes harc jegyében, illeszkedve a stratégiában megfogalmazott célokhoz.

A politikus felidézte: a szenvedélybetegek alacsony küszöbű és közösségi ellátására milliárdos nagyságrendben költöttek az elmúlt években: 2010 óta minden évben egymilliárd feletti volt az állami ráfordítás, amit több tíz-, illetőleg százmilliós uniós pályázati pénzekkel is kiegészítettek. Kitért arra is, az Emmi javaslatára olyan laboratóriumi háttérrel ellátott terápiás jelzőrendszer beüzemeléséről is döntött a főváros, amely alkalmas az ismeretlen összetételű kábítószerek azonnali azonosítására, ezzel segíti a toxikológiai és sürgősségi osztályok munkáját. Emellett az utóbbi években bővítették a nappali és rehabilitációs ellátásban rendelkezésre álló szociális intézmények körét. Uniós forrásokból Szatymazon és Ráckeresztúron lehetőséget teremtettek a gyermek- és ifjúságaddiktológiai rehabilitációra.

Rétvári beszámolt arról is, hogy a fiatalok kábítószerekkel szembeni védelmét a családok megerősítése, s a fiatalok foglalkoztatási helyzetének javítása is szolgálja, amelyekre ugyancsak évek óta rendszeresen forrásokat nyújt a kormány. Ebben az évben például 60 millió forint keretösszegben jelent meg ilyen felhívás, a 2020-ig szóló Emberi erőforrás operatív program pedig nem kevesebb mint egymilliárd forintot szán a fenti célok magvalósítására.

A 2013-ban elfogadott Nemzeti Drogellenes Stratégia egyébként 2020-ig jelöli ki a kormányzati tennivalókat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.