Balog: Évtizedes a lemaradásunk az emlékezésben

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

A magyar kormány emléktábláját avatta fel a miniszter az egykori náci koncentrációs táborban.

MTI
2015. 06. 18. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utalt Nemes Jeles László Saul fia című, Cannes-ban a zsűri nagydíját elnyerő filmjére is, kiemelve, hogy a holokauszt gyermekáldozatainak is méltó emléket állít. Hangsúlyozta, hogy a cigány áldozatok emlékét is ápolni kell, utalva arra, hogy ebből a célból Magyarországon hamarosan létrejön egy roma oktatási kerekasztal. Végezetül egy Kertész Imre-idézetet említve azt hangsúlyozta: feladatunk az, hogy a szabadságunkat felelősséggel építsük.

A magyar kormány áprilisban – a náci koncentrációs táborok felszabadításának hetvenedik évfordulója kapcsán – hasonló emléktáblát avatott a Berlin térségében fekvő ravensbrücki és a sachsenhauseni volt tábor területén.

Dachau mintaláger volt, kialakítását és működési rendjét követték az összes többi náci koncentrációs táborban. Az első foglyokat Hitler hatalomra jutása után alig néhány héttel, 1933 márciusában szállították a lágerbe, és a háború végéig több mint kétszázezer embert fogtak kényszermunkára ott. A táborba elsősorban zsidókat hurcoltak, de romákat, melegeket, politikai okokból üldözötteket is ezres nagyságrendben küldtek Dachauba a Harmadik Birodalom minden sarkából. A koncentrációs táborban legalább harmincezren haltak meg.

Az emberi erőforrások minisztere az MTI-nek elmondta még, hogy az emlékünnepség keretében külön megbeszélést folytatott Ludwig Spaenle bajor miniszterrel a budapesti német nyelvű Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem jövőjéről. Spaenle tájékoztatta Balog Zoltánt arról: a bajor kormány azt javasolja a parlamentnek, hogy a jövő évben duplájára – 250 ezer euróról 500 ezer euróra – emelje az egyetem támogatását. Ezt azzal indokolta, hogy a bajor kabinet megítélése szerint az egyetem nemcsak a bajor–magyar kapcsolatokhoz, hanem az európai kulturális önazonosság erősítéséhez is példamutatóan járul hozzá. A bajor támogatás növelésének feltétele egyébként az, hogy Baden-Württemberg tartomány is emeli a budapesti egyetemnek nyújtott, saját támogatását – emlékeztetett Balog Zoltán.

Az Andrássy Egyetem az első német nyelvű és németországi intézményi akkreditációval rendelkező felsőoktatási intézmény a német nyelvterületen kívül. 2001-ben alapította Magyarország, Németország, Ausztria és a két németországi tartomány, Bajorország és Baden-Württemberg. Az egyetem mester- és posztgraduális képzéseket kínál történelem-, politika-, gazdaság- és jogtudományok szakterületen.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.