Ágyszámbővítés a fertőzőosztályon

Rétvári Bence államtitkár szerint nem azért bővítik a szentesi kórházban a fertőzőosztály ágyszámait, mert ott tervezik ellátni a migránsokat.

Kuslits Szonja
2015. 08. 29. 5:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rétvári Bence szerint nincs szó arról, hogy a szentesi Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórházban létesülő új fertőzőosztályon történne a fertőző betegségben szenvedő migránsok ellátása. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Sneider Tamás jobbikos képviselőnek adott írásbeli válaszában kifejtette, a kormány azon dolgozik, hogy az illegális bevándorlás közbiztonsági és szociális következményei ne jelentkezhessenek hazánkban.

A kórház fertőzőosztályának bővítéséről az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) részéről lapunkkal azt közölték, a Csongrád megyei kórház – a belgyógyászati osztállyal közösen – jelenleg is működtet fertőzőosztályt, az ágyszámbővítés nem azt a célt szolgálja, hogy a szentesi kórházban lássák el a fertőző betegségben szenvedő migránsokat. Ugyanakkor Rétvári Bence és az ÁEEK – helyenként egyébként szóról szóra megegyező – válaszában az is szerepel, hogy Csongrád megyében az utóbbi időben a menekültek megnövekedett számával összefüggésben emelkedett a fertőző betegek ellátásának igénye, ezért vált nélkülözhetetlenné a bővülés.

– Az egészségügyért felelős államtitkárság megállapította, hogy az érintett lakosság egészségügyi védelme és az ellátás biztonságos működése érdekében többletkapacitás szükséges – írta levelében az államtitkár, valamint kérdéseinkre válaszul az ÁEEK. Vagyis többeket kellett és kell majd kezelni különböző fertőző megbetegedésekkel, de arról nincs pontos információ, hogy a fertőző betegségben szenvedő migránsokat hova szállítják majd Szentesről és környékéről.

A kórház által igényelt ágyszámbővítés jelenleg engedélyeztetés alatt van, a befogadás még nem történt meg, így nincs adat a végleges számokról. Az ÁEEK szerint az biztos, hogy az engedélyezés után az önálló fertőzőosztály működtetése nem jár majd többlet-humánerőforrás bevonásával.

Arról, hogy Szegeden jelenleg hány migránst kezelnek kórházban, és köztük mennyi a fertőző beteg, a Csongrád Megyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztályát kérdeztük. Válaszukban kifejtették, jelenleg sem a gyermek-, sem a felnőtt-fertőzőosztályon nem ápolnak migránst.

Az ágyszámok emelésével és a megnövekedett betegszámmal kapcsolatban arról tájékoztatták lapunkat, hogy a gyermek-fertőzőosztályon 16 ágy van, ahol jelenleg lehetőség van az esetlegesen fertőzőbetegség-diagnózissal felvett páciensek elhelyezésére és ápolására. Ugyanezen a telephelyen egy jelenleg üres szárny megnyitásával további 18 beteget tudnak kezelni. A gyermek-fertőzőosztály vezető főorvosának tájékoztatása szerint felkészültek a nagyobb migránsszám fogadására és elhelyezésére. A kormányhivatal szerint a felnőtt-fertőzőosztályon 15 ágy áll rendelkezésre, és a csütörtöki információk szerint jelenleg nincs migráns beteg az osztályon.

– Amennyiben nagyobb létszámú migráns fertőző beteg érkezne, a Szegedi Tudományegyetem vezetőségének döntése szükséges ahhoz, hogy esetlegesen más osztályon helyezzék el őket – írták.

Kiderült az is, hogy eddig a gyermek-fertőzőosztályon egy 16 éves szír menekültet ápoltak hepatitis A megbetegedéssel, egy hatéves afgán kislányt pedig E. coli fertőzéssel. Lapunkat arról is értesítették, hogy a hőségriadó idején a gyermek-fertőzőosztályon hetente két-három gyereket ápoltak kiszáradásos tünetekkel, de őket infúziós terápia után vagy még aznap, vagy másnap kiengedték.

A legtöbb megbetegedés augusztus elején fordult elő, amikor egy 30 fős szír csoportból kilencen kerültek a gyermek-fertőzőosztályra. Közülük kettőt rotavírus miatt helyeztek el a kórházban, egy-egy esetben pedig calicivírus- és szalmonellafertőzöttségről volt szó. A felnőttek közül ugyanebből a 30 fős csoportból öt beteget vettek fel hányás, hasmenés tüneteivel, de náluk a kórokozót nem sikerült azonosítani. Előfordult az is, hogy más intézménybe kellett szállítani a betegeket, a kormányhivatal tájékoztatása szerint maláriadiagnózissal két felnőtt beteget vittek a budapesti Szent László Kórházba. Kiemelték, a betegek elhelyezése nem okozott fennakadást Szegeden, más intézmény segítségét túlterheltség miatt nem kellett igénybe venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.