Egyre több tanoda jöhet létre Magyarországon

Ősszel újabb pályázatot írnak ki, elérheti a kétszázat a hátrányos helyzetű gyerekeket segítő intézmények száma.

Velkei Tamás
2015. 08. 27. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén ősszel újabb tanodai pályázatot ír ki a kormány, amely ugyan hasonló összeggel, de a korábbinál hosszabb időszakra biztosít majd támogatást a hátrányokkal küzdő gyerekek tanulását segítő tanodák számára – közölte Rétvári Bence. Ikotity István arra volt kíváncsi, a kormányzati célnak megfelelően hogyan hoznak létre a következő időszakban újabb tanodákat, ha működtetésükre egyetlen fillérrel sem szánnak több pénzt, mint az előző időszakban.

Rétvári kifejtette: a program folytatását a tervek szerint az idén szeptemberben megjelenő új pályázat biztosítja az Emberi Erőforrás Fejlesztés Operatív program és Versenyképes Közép-Magyarország Operatív program alapján. A támogatott pályázatok száma függ a beérkező támogatási igények számától és minőségétől is. A cél az – fejtette ki Rétvári –, hogy a 2015. évre sikeresen pályázók jövőre is folytassák a munkát, és új pályázók is csatlakozhassanak a tanodák hálózatához. Rétvári Bence szerint országos szinten több mint 200 nyertes pályázattal számolnak. Jelenleg 178 tanoda működik országszerte, azaz tízszázalékos bővülés várható. A támogatott pályázatok száma függ a beérkező támogatási igények számától és minőségétől is. Hogy miként bővülhet a rendszer ugyanakkora forrásból, arra Rétvári nem adott választ, de erre vélhetően az adhat magyarázatot, hogy a már korábban létrehozott tanodák további működése kevesebb forrásból is biztosítható, mint azok megépítése és beindítása. Az új pályázati felhívás közel három évre biztosít támogatást a tanodák részére, a kormány álláspontja szerint ez egy ideig stabil, kiszámítható működtetést jelent a fenntartóknak. A köznevelési reform előrehaladásához illeszkedően vizsgálni fogják a tanodák hosszabb távú fenntarthatóságának lehetőségét is.

Az intézmények léte rendkívül fontos a felzárkózás szempontjából, mert a tanodák nem kormányzati szervezet által működtetett közösségi színterek, hanem helyi sajátosságokra, a gyermekek, fiatalok önkéntes részvételére és egyéni szükségleteire építő, független infrastruktúrával rendelkező intézmények. A tanoda a személyiségfejlődés egészét szem előtt tartó komplex szolgáltatást nyújt, amelyet az oktatási rendszerben nem megfelelően elismert, a társadalmi perifériára szoruló gyermekek és fiatalok máshol nem érhetnek el. Korábban helyszíni riportunkban számoltunk be arról, hogy Monoron milyen hatással volt a gyerekekre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett tanoda, majd az abból kinövő kispályás labdarúgó-egyesület, amely ma már a professzionális ligában játszik.

A 2014–2020-as programozási időszakban a kormány számára kiemelten fontosak az oktatási esélyegyenlőséget támogató, iskolai lemorzsolódást megakadályozó, civil és egyházi szervezetek támogatásával megvalósuló programok. A tanodaprogramot – a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia is rögzíti, hangsúlyozva jelentőségét a társadalmi felzárkózásban. A stratégia végrehajtásának a 2011–2014. évekre szóló első kormányzati intézkedési tervében főbb beavatkozási területként határozták meg a tanodai hálózat bővítését a gyermekek és fiatalok oktatási esélyeinek növelése érdekében. Ezt a vállalását a kormány teljesítette, hiszen ebben az időszakban az uniós pályázatok segítségével csaknem megháromszorozódott a tanodák száma: az 5,3 milliárd forint keretösszegű tanodaprogram keretein belül a kezdeti hatvan helyett ma 178 tanoda valósítja meg programját, legalább 3500 tanuló bevonásával.



A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.