Jogilag aggályos etikai kódex?

Jogi és alkotmányossági aggályokat emlegetnek a pedagógus-szakszervezetek a tanári etikai kódex napokban elkészült tervezete kapcsán.

Csókás Adrienn
2015. 08. 11. 5:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánosságra hozták az állami iskolákban dolgozó tanárok etikai kódexét. A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) honlapján elérhető, 26 oldalas tervezet nem aratott osztatlan sikert a szakmában. A dokumentum jórészt olyan általános etikai alapvetéseket tartalmaz, hogy például a tanárok a tanítványokkal nem létesíthetnek intim kapcsolatot, tartózkodnak a megbotránkozást kiváltó megnyilvánulásoktól, vagy hogy a legjobb tudásuk szerint, tisztességesen és előítéletektől mentesen végzik a munkájukat.

Rögzítenék azt is, hogy a pedagógus gondosan kerülje a szenvedélybetegségek kialakulását, külső megjelenésével is fejezze ki hivatása rangját, küzdjön az elszürkülés, a kiégés ellen, és a magánéleti problémáit ne vigye tanítványai közé.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke azt mondta lapunknak: az NPK-nak nem volt joga ilyen tartalmú szabályzat összeállítására, mert a kar semmilyen jogszabályi felhatalmazást nem kapott a kódex követelményeinek meghatározására.

– Nem azon kell vitatkozni, hogy a kódex milyen szoknyahosszt engedélyezzen a tanárkollégáknak, hanem hogy eleve mindenféle törvényi iránymutatás nélkül dolgozták ki a követelményeket, amelyek amúgy magánéleti dolgokba is beleszólnak. A PSZ augusztus 31-ig fog testületi állásfoglalást kialakítani a szabályzatról, de a hiányzó jogi feltételek miatt már korábban az Alkotmánybírósághoz (AB) fordultunk. Beadványunkat napokon belül közzétesszük a PSZ honlapján is – fogalmazott Gallóné.

A másik érdekképviselet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint az a legnagyobb baj, hogy az etikai kódexet megalkotó NPK nem bírja a tanártársadalom támogatását, már a kar puszta létezése is alkotmányos aggályokat vet fel. Mendrey László elnök szerint érthetetlen, hogy a szabálygyűjtemény különbséget tesz az egyes intézménytípusokban dolgozók között.

– Problémásnak tartom, hogy a kódex előírásait a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik) tartozó iskolák pedagógusainak kötelezően be kell tartaniuk, miközben az egyházi vagy a magániskolák felmentést kapnak – magyarázta lapunknak Mendrey.

Az érdekvédő szerint aggasztó az is, hogy az etikai vétségről mindig értesíteni kell a tankerületet, így egy-egy kihágás súlyos munkaügyi következményekkel járhat, még annak ellenére is, hogy az etikai eljárás szankciói között alapvetően csak enyhe büntetések (figyelmeztetés, NPK tisztségtől való megfosztás) szerepelnek.

Elégedetlenek a szülők is, de ők inkább azért, mert még több szigort vártak. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) megtiltaná, hogy a tanárok kezeljék az osztálypénzt, a tanulmányi kirándulás vagy erdei iskola költségeire begyűjtött pénzeket. Előírnák továbbá, hogy a tanárok iskolán kívüli végzett korrepetálásért csak akkor kérhetnek pénzt, ha másodállást létesítenek, és számlát adnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.