A tudósítás szerint az éjszaka nyugodtan telt a bicskei pályaudvaron, a bevándorlók a vonaton töltötték az éjszakát, reggel azonban hangosan tüntetni kezdtek, transzparenseket tartottak a magasba, amelyekre angolul azt írták: Németországba akarnak menni, illetve nem akarnak a táborba menni. Sok rendőr van a helyszínen.
Csütörtök reggel, miután a rendőrök beengedték a migránsokat a budapesti Keleti pályaudvar csarnokába, a bevándorlók zsúfolásig megtöltöttek egy szerelvényt. A vonat hosszas várakozás után indult el Sopron felé, de Bicskén megállt.
A rendőrség leszállította a bevándorlókat a vonatról, hogy a befogadóállomásra kísérje őket, de miután nem voltak hajlandóak elindulni a központba, később visszaengedték az embereket a szerelvényekre. A rendőrség este azt közölte, hogy a szerelvényen maradt mintegy ötszáz ember a rendőri intézkedéssel szemben továbbra is passzív ellenállást tanúsít, és nem hajlandó együttműködni.
A Keleti pályaudvarnál veszteglő migránsok többségének nem tud segíteni hazája nagykövetsége. A legnépesebb enklávéval rendelkező szíriaiaknak és afgánoknak nincs képviselete Budapesten, de úgy tudjuk, a pakisztáni diplomácia sem lát egyelőre megoldást – olvassa el az MNO cikkét!
Minél jobban szigorítjuk a határátlépést, annál inkább az embercsempészek karjaiba lökjük a menekülteket – nyilatkozta az MNO-nak Windt Szandra, az Országos Kriminológiai Intézet főmunkatársa. Szerinte ugyanakkor nem feltétlenül rossz a szigorítás, de az eredményességhez mindenképpen szükség van átfogó koncepcióra.
Éjszaka felszállt a buszra az a 39, zömében szír migráns, akiket csütörtök délután szállítottak le a Keleti pályaudvarról Győrbe tartó vonatról a nagyszentjánosi vasútállomáson – tájékoztatta Friderics Cecília (független), Nagyszentjános polgármestere pénteken az MTI-t. A többségében fiatal férfiakból álló csoportot a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) győri irodájába vitték, ahol meleg ételt és italt kaptak, majd a vámosszabadi befogadóállomásra kerültek.
Csütörtökön a migránsok rendőrök gyűrűjében több mint tíz órán át egy tolmács segítségével hajtogatták, hogy nem hajlandóak felszállni a buszra. Többen a Münchenig érvényes vonatjegyüket mutogatták a rendőröknek, és nem értették, hogy miért nem engedik tovább őket. Többször mondták azt is, hogy busz helyett inkább gyalog indulnának el a mintegy 20 kilométerre lévő megyeszékhelyre.
A migránsok sem a rendőröktől, sem az önkéntesektől nem fogadták el a vizet és az ételt. Arról a vonatról mintegy száz migránst szállított le a rendőrség csütörtök délután, többségüket azonnal elvitték Győrbe.
A nemzetközileg el nem ismert rivális líbiai kormány arra kéri az arab és az európai országokat, hogy még ebben a hónapban rendezzenek regionális konferenciát, és ezen dolgozzák ki, hogyan tudnának segíteni Líbiának gátat vetni az Afrikából Európába irányuló menekültáradatnak.
Ezt Musztafa Laklaib, a Líbia nyugati részét uraló tripoli kormány igazságügy-minisztere közölte csütörtök este újságírókkal. Líbia a háborúk és a szegénység elől menekülő migránsok egyik fő tranzitországává vált az utóbbi években. Miközben az országnak két rivális kormánya is van, az embercsempészek kihasználják az ebből a helyzetből fakadó biztonsági vákuumot, és Egyiptomon keresztül szíriai, Nigeren, Szudánon és Csádon keresztül pedig fekete-afrikai menekülteket szállítanak Líbiába. A líbiai partoknál pedig gyakran rozoga hajókra vagy csónakokba teszik őket, és elirányítják Olaszország felé.