Hivatalosan is megbukott a családi csőd

A kormány újabb „adósmentő” intézkedése hivatalosan is megbukott.

Horváth Csaba László
2015. 11. 18. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságügyi tárca kikényszerített tájékoztatása szerint ugyanis mindössze 51 adós kezdeményezett magáncsődeljárást, noha korábban a Magyar Nemzeti Bank és a bankszövetség is több tízezerre becsülte azoknak a számát, akiknek mentőöv lehetne családi csőd intézménye. De a csekély érdeklődés nemcsak ezért különösen kínos a kormány számára, hanem azért is, mert a szeptemberben életbe lépett magáncsőd rendszerének felállítása igencsak drága mulatság volt. Három minisztérium mindeddig összesen 626 millió forint állami pénzt költött el az intézkedésre. Az igazságügyi tárca a magáncsődbe jelentkezettek számát régóta titkolta, ugyanakkor hétről hétre egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg, főként a jogszabályt a parlament elé terjesztő Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetőjétől. Mint arról lapunk beszámolt, szeptember közepéig senki nem jelentkezett a magáncsődbe. Majd nem sokkal később Harrach Péter már azt közölte, hogy ötszázan kérelmezték a családi csődöt, ám ez a szám is változott.

A frakcióvezető ugyanis újabb meglepő adattal állt elő. Az állami rádióban azt jelentette be, hogy kevesebb mint százan kérték a családi csődvédelmet. Harrachnak ugyanakkor a lakosság közömbösségére is volt magyarázata. Szerinte azért jelentkeztek a vártnál kevesebben, mert a sajtó rossz hírét keltette az új jogintézménynek. A Magyar Nemzet a KDNP számháborúja után fordult közérdekű adatigényléssel az Igazságügyi Minisztériumhoz, ám a törvényben meghatározott határidő letelte után sem kaptunk válaszokat, így az adatvédelmi hatósághoz fordultunk. A NAIH közreműködésének köszönhetően a tárca végül csaknem két hónap elteltével kiadta a kért adatokat.
Ismert, szeptember elsején lépett hatályba az a jogszabály, amely alapján jelentkezni lehet a családi csődvédelembe. E szerint legalább öt, de legfeljebb hét évig ellenőrzi az adós költekezését a Családi Csődvédelmi Szolgálat által kirendelt vagyonfelügyelő.

A törvény célja, hogy olyan adósságrendezési eljárást tegyen lehetővé, ami segít szabályozott keretek között rendezni a fizetési nehézségekkel küszködő magánszemélyek adósságát. Magáncsődvédelmet az az adós kezdeményezhet, akinek van vagyona és törlesztésre fordítható jövedelme, de nem elegendő az adósság törlesztésére. A kérelem feltétele egyebek mellett az, hogy az összes tartozás 2 és 60 millió forint között legyen, ne haladja meg a magánszemély vagyonának dupláját, és legyen legalább egy olyan tartozás, amely három hónapja lejárt, mértéke pedig több mint 500 ezer forint. A csődvédelem alatt az adósnak nem kell számolnia végrehajtási, kényszerértékesítési és egyéb igényérvényesítésekkel, végrehajtói költségekkel, és kilakoltatástól sem kell tartania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.