Hagyó Miklós, a szocialisták egykori „erős embere” volt-e a BKV hűbérura, Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester helyettese maffiavezérként működtette-e hazánk legnagyobb közszolgáltatóját, vagy neki és társainak van igazuk, és ők a talpig becsületes emberek, akik a hatóságok áldozatai? – ezt a dilemmát oldhatja fel részben ma a Kecskeméti Törvényszék. A Hagyó-perben ugyanis várhatóan csak egy újabb állomás lesz a mai elsőfokú ítélet.
A 2009-es, akkor még ellenzéki fideszes feljelentések alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányságon indult nyomozás 2012. január elején zárult vádemeléssel, amelyben Hagyó Miklóst és 14 társát bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel, hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel vádolta meg a Központi Nyomozó Főügyészség. A vádhatóság többek között a bizonyítékok és a tanúk névsorának összeállításával, jelentős részben a terhelő vádlotti vallomásokra épülő eredeti vádirat benyújtásával, majd annak többszörös módosításával feltehetően maga is hozzájárult, hogy csak hosszú idő múlva derülhet majd ki jogerősen: létezett-e a korrupciós szimbólummá vált, tízmilliókkal tömött nokiás doboz, s miképpen történt, hogy 2006 és 2010 között százmilliókat fizettek ki a BKV-nál különféle szerződésekre, tanácsadásokra, végkielégítésekre, miközben a cég a csőd szélére jutott.
A botrány hét éve Szalainé Szilágyi Eleonórának, a BKV volt humánpolitikai igazgatójának több tíz milliós végkielégítési ügyével robbant ki, ám bizonyítottság híján az ügyész maga kezdeményezte a felmentését. Hagyó Miklósra vallott több vádlott is a nyomozás során, akik a tárgyaláson „visszavonták” korábbi állításaikat. Azt hangoztatták, hogy a terhelő nyilatkozatokat a nyomozók és az ügyészek fenyegetéssel, megfélemlítéssel kényszerítették ki. Így tett a nokiás dobozos vesztegetésről korábban vallott Balogh Zsolt, a BKV volt megbízott vezérigazgatója, illetve hivatali elődje, Antal Attila is. Vádlott még Mesterházy Ernő, aki 2010 előtt Demszky Gábor főtanácsadója volt, illetve Hagyó Miklós kommunikációs munkatársai: Lelovics Ottó és Mátay-Horváth Éva. Ott ül még Horváth Iván, Hagyó egykori családi ügyvédje, Regőczi Miklós, a közlekedési cég egykori vezérigazgató-helyettese is. Ők az ügyészség szerint valamennyien a bűnszervezet tagjai voltak, ezért rájuk fegyházban letöltendő börtönbüntetést, míg a többiekre felfüggesztett szabadságvesztést és pénzbüntetést kértek.
A védők szerint azonban a Hagyó-perben nincs bizonyíték, anélkül pedig bűn sincs.