Az egészségügyi dolgozók mozgóbérelemeit – ügyeleti, készenléti díj, túlmunka díja, műszakpótlékok – idén is a béremelés során megemelt alapilletményhez igazítják majd. A mozgóbérek „kiengedésével” kapcsolatos módosítás, amely a nemrégiben elfogadott egészségügyi salátatörvényben szerepelt, 77 103 dolgozót érint. Az érintett szakdolgozók jövedelme ezzel átlagosan bruttó 5-15 ezer, az érintett orvosoké bruttó 20-25 ezer forinttal lehet magasabb. A minisztérium szerint erre a feladatra 12,8 milliárd forint költségvetési forrás áll rendelkezésre.
December végén elfogadták azt az egészségügyi salátatörvény-módosítást is, amely megteremti az Elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) működtetésének jogi háttérét. Az EESZT-ben a megfelelő jogosultsággal rendelkező szakorvosok, háziorvosok és nővérek számára a páciens minden lelete és felírt receptje megtekinthető lesz online. Az e-egészségügyi rendszerrel jelentős változások várhatók az ellátásban. A 2016 elején induló programhoz 12 intézmény csatlakozott – kórházak, a hozzájuk kapcsolódó háziorvosi rendelők és gyógyszertárak. Azok a betegek, akiket itt kezelnek, már nyilatkozhatnak arról, szeretnék-e, hogy adataikhoz más egészségügyi ellátóhelyek is hozzáférhessenek és ezzel egyszerűbbé váljon az ellátás és az adminisztráció. A tervek szerint az EESZT használata 2017-től kötelező lesz minden egészségügyi intézményben.
A 2016-os változások listájából az Emmi nem hagyta ki az augusztus 1-jétől hatályos, alapellátásról szóló törvényhez kapcsolódó rendeleteket sem. Mint írták, az első végrehajtási rendeletek 2016. január 1-jén léptek hatályba, ezek egyebek között a csoportpraxisok, praxisközösségek kialakítási szempontjait, az egészségfejlesztési irodák (EFI) jogállását és a települési egészségterv részletszabályait tartalmazzák. Szerettük volna megtudni, pontosan mit tartalmaz a rendelet, illetve milyen részleteket lehet tudni a csoportpraxisokról és a települési egészségtervről, de a kérdéseinkre nem érkezett válasz.