Cégvezér és exnagykövet az új testületben

A kormány egy XVII. századi intézmény újragondolásától vár minőségi váltást a felsőoktatásban.

Hutter Marianna
2016. 02. 11. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonkilenc állami felsőoktatási intézményben alakultak konzisztóriumok, amelyek tagjai tegnap vehették át megbízólevelüket a fővárosban. Palkovics László oktatási államtitkár szerint a fenntartói érdekek képviseletének erősítése érdekében jöttek létre a szervezetek.

Több konzisztóriumi tag neve ismerős lehet a kormány környezetéből. Nobilis Márton, aki a Semmelweis Egyetem mellett fog tevékenykedni, dolgozott korábban a Miniszterelnökség Nemzeti Kommunikációs Hivatalának elnökeként. Jelenleg az MTVA-hoz tartozó Új Média és Teletext Kft. ügyvezetője. Barthel-Rúzsa Zsoltot a Pannon Egyetemnél jelölték, ő egyébként a Fidesz-közeli Századvég Politikai Iskola Alapítvány ügyvezető igazgatója. Lázár Vilmos tizenegyszeres fogathajtó-világbajnok és egyben a CBA Kereskedelmi Kft. hálózatának elnöke a Szent István Egyetem konzisztóriumához csatlakozik. Szapáry György az ELTE-hez kapott meghívást. Szapáry Magyarország washingtoni nagykövete volt 2011 és 2015 között, előtte Orbán Viktor gazdaságpolitikai főtanácsadója 2010–2011-ben. Ókovács Szilvesztert, a Magyar Állami Operaház főigazgatóját a Magyar Táncművészeti Főiskola konzisztóriumába jelölték. Ókovács volt az, aki tavaly decemberben felajánlotta a miniszterelnök lányának, Orbán Ráhelnek, hogy ő és ismerősei üljenek be a közjogi méltóságok és családtagjaik számára fenntartott Opera királyi páholyába, miután máshol, ahova jegyet vásárolták, már nem volt hely. Görög Ibolya protokollszakértő akkor úgy nyilatkozott az ügyről: még nem volt rá példa, hogy családtagokat is bevigyenek az operaház királyi páholyába, arra pedig végképp nem, hogy barátokat. Ókovács egyébként Orbán Viktort is elkísérte kazahsztáni útjára tavaly.

A konzisztóriumokban részt vesz az intézmény rektora és kancellárja, három tagot pedig az oktatásért felelős miniszter delegál az intézmény gazdasági-társadalmi környezete, az intézmény és a hallgatói önkormányzat javaslatára. A testületekbe az egyetemet fontosnak tartó, de a saját területükön kiváló munkát végző szakemberek kerülhettek az államtitkár szerint. A tagok megbízatása öt évre szól, újraválaszthatók. Mostantól a testületek előzetes egyetértése nélkül nem fogadhatják el sem az intézményfejlesztési, sem a vagyongazdálkodási tervet, de még a költségvetést sem. Palkovics László tavaly áprilisban úgy fogalmazott a konzisztóriumokról: nem előzmény nélküliek a magyar felsőoktatás történetében. A XVII. század második felétől kezdődően már megjelent az a megosztás, miszerint az akadémiai oktatási-kutatási tevékenység mellett volt egy fenntartói testület, a konzisztórium. Tagjait a király nevezte ki, és neki is tartoztak beszámolási kötelezettséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.