Az Eximbank az elmúlt fél évben legalább 41 milliárd forintot helyezett ki „baráti” vállalkozásokhoz, ráadásul ebből 25,5 milliárdot olyan cégek hívhatnak le, amelyeknek nincs érdemi exporttevékenységük – írja a Népszabadság hivatalos adatbázisokból kigyűjtött információkra hivatkozva.
Mint ismert, eredetileg az export felpezsdítésére létrehozott, a hazai termékek külföldi piacokra jutását segítő bank szerepét a második Orbán-kabinet szabta át. 2013 végén a kormány javaslatára a parlament fideszes többsége megszavazta, hogy az Exim adhasson hitelt belföldi cégeknek is, úgymond „a nemzetközi versenyképességüket javítandó” – írja a lap. A Népszabadság információi szerint tavaly kilenc vállalkozás üzletrészére jegyezték be az Eximbank zálogjogát azzal a céllal, hogy ez valamilyen mértékben garantálja hitelei megtérülését. A lap számításai szerint ez minimum 28 milliárdos kihelyezést jelentett – és ez az összeg csak azokat a hiteleket tartalmazza, amelyeknél az üzletrészre zálogjogot jegyeztek be. A tavaly megterhelt kilenc vállalkozásból ötnél megállapítható a „kormányközeliség”, ahogy a két alapkezelőről is elmondható ez – olvasható a Népszabadságban.
Csaknem 400 millió forintot fog keresni például a GB&Partners Zrt. a fent említett alapok kezelésével. Ahogy arról a Forbes az eredmény nyilvánosságra kerülése előtt beszámolt: mintha eleve a GB&Partnersre szabták volna a feltételeket. A nyertes vállalkozás Gubicza Ágoston és Boris Mihály tulajdonában van: az előbbi neveli Rogán Antal első házasságból született gyerekét, az utóbbi ugyanabban a budai lakóparkban lakik, ahol a miniszter és az Exim igazgatóhelyettese, Puskás András, aki korábban Rogán alpolgármestere volt a Belvárosban.
A DVM Group tavaly vette meg a Szervita téren lévő garázst, továbbá egy-egy irodaházat a Fehér Hajó utcában és a Váci utcában. Mindhárom ingatlan az eredeti fejlesztést hitelező UniCredit Banké lett, amely továbbadott rajtuk: ebbe az üzletbe szállt be az Exim, a megvett ingatlanokra tavaly összesen 2,4 milliárd forint értékben jegyzett be jelzálogot az állami pénzintézet. Korábban ez a csoport végezte annak az Eiffel Palace nevű irodaháznak a felújítását, amelyet végül bruttó 17 milliárdért – jóval a piaci ár felett – a Magyar Nemzeti Banknak adott el.
A Népszabadság átböngészte a cégbíróságon a szerződéseket és megállapította, hogy ingatlanfejlesztésre a legnagyobb hitelt Orbán Viktor jó ismerőse, a Videoton elnöke, Garancsi István kapta, akinek építési vállalkozásai 52 millió eurós állami kölcsönből fejleszthetik a fővárosi Kopaszi-gátat. Így pont akkor húzhatnak fel új lakóparkot, amikor a kormány bevezeti a tízmilliós otthonteremtési támogatást. Részben eximes hitelből vehette meg a miniszterelnökkel és Rogánnal jó viszonyt ápoló Andrew G. Vajna is a TV2-t, a kormánybiztos erre az ügyletre 6,7 milliárdot kapott.