– A szakképzés átalakításával kapcsolatban rengeteg az aggodalom. Ilyen például, hogy az új rendszer már szeptembertől felállna, ehhez képest most sincs végleges koncepció, a szakmai kerettanterveket még nem látta senki. Nem kellene elhalasztani a bevezetést?
– Ezt még korai lenne eldönteni. Félreértés ne essék: szkepticizmus bennem is van, én is látom a nehézségeket. Ugyanakkor ez olyan munka, amelynek soha nem lesz vége. A szakképzést mindig hozzá kell igazítani a világ aktuális kihívásaihoz. A kritizálók egy része – semmiképp sem megbántva őket – régi fajta, szerintem teljesen hibás gondolkodásmódot képvisel. A vitáink ebből generálódnak, amit ők politikai síkra kívánnak terelni. Ez nem szerencsés, amikor a szakképzés problémákkal terhelt. Például a népességfogyás miatt egyre kevesebb a gyerek, óriási kapacitásfelesleg van, a gimnáziumok és a szakképző intézetek is lasszóval keresik a diákokat. A szakképzés végén pedig, aki megtanul egy nyelvet, és vállalkozóbb típus, az elmegy külföldre.
– Mikorra készül el a végleges szakképzési koncepció? Napok vagy hetek kérdése?
– Egyelőre a parlament előtt van a jogszabály.
– A szakmai tantervek már elkészültek?
– Úgy fogalmaznék, még zajlik a készítésük. Amíg nem végleges a jogszabály, addig nagyon nehéz erről beszélni, ráadásul a kormányzaton belül is vannak viták. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) is más az álláspontja és a Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM) is. Amíg a viszályok le nem zárulnak a végső jogszabály meghozásával, addig még a keretek sem teljesen tiszták.
– Tantervek hiányában új tankönyvek sem készültek szeptemberre. Ez nem probléma?
– Ezzel nem tudok vitatkozni.
– Milyen munkamegosztás van az iparkamara és az NGM között a szakképzés átalakítása kapcsán? Azt hallani, hogy a kormány teljesen elengedte a szakképzést, és valójában az iparkamara irányít.
– Kétségtelen, hogy van ráhatásunk a folyamatokra, de partneri a kapcsolat.
– Ha egytől tízig értékelné, mit mondana, mekkora ez a ráhatás?
– Ebbe nem szeretnék belemenni. Egyébként az Emmivel az volt a bajunk, hogy lehetetlen volt változtatni a régi érdekeket képviselő felfogásukon, akkora tehetetlenségi erő van a rendszerben. Ezért pártoltuk nagyon erősen, hogy vegyék ki az Emmiből a szakképzést, és tegyék át az NGM-hez. Hozzáteszem, amellett is hosszan tudnék érvelni, miért lenne logikusabb, hogy az Emminél legyen a szakképzés. A politikai felelősség mindenképp a kormányé, ezt mi csak annyiban tudjuk befolyásolni, hogy azt tesszük az asztalukra, amit szakmailag helyesnek tartunk, attól függetlenül, hogy ki van hatalmon. Ezt megtettük a szocialista kormányok idején és most is. Ha a javaslatainkból egy kormány több mindennel ért egyet, annak természetesen örülünk.