A két bűncselekménynek 2–8, illetve 5–10 évig terjedő büntetési tételt jelent – tette hozzá Fazekas. Az ügynek öt gyanúsítottja van, ketten előzetesben, hárman házi őrizetben vannak.
A nyomozással kapcsolatban elhangzott, hogy a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága július 11-én kelt határozatában az ügyet áttette a Központi Nyomozó Főügyészséghez, mert az eljárás során mentelmi joggal érintett személy vonatkozásában merültek fel olyan adatok, melyek már a megalapozott gyanú irányába mutatnak – mondta Fazekas. A Központi Nyomozó Főügyészség soron kívül tekintette át az adatokat, majd soron kívül megtette előterjesztését a Legfőbb Ügyészséghez, utóbbi „hasonló gyorsasággal” tett javaslatot a mentelmi jog felfüggesztésére az Országgyűlés elnökénél.
Képviselőt addig nem lehet gyanúsítani, míg az Országgyűlés fel nem függeszti a mentelmi jogát – tette hozzá. Ugyanakkor az ügyészség már akkor közli a mentelmi jog felfüggesztésének indítványozását az arra jogosulttal, mikor az felmerül.
A NAV bűnügyi nyomozói már egy ideje figyelték Mengyi Rolandot, és lecsaphattak volna rá, amikor kenőpénzt vett át uniós pályázatok kedvező elbírálásáért cserébe, ám hiába az alkalom, nem kaptak engedélyt a Voldemortként elhíresült politikus elfogásához – írta a csütörtöki 168 Óra a birtokába került nyomozati iratokra hivatkozva.
Az MSZP bűnpártolás miatt feljelentéskiegészítést tesz az ügyészségen a sajtóban korrupcióval gyanúsított Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő ügyében. Bárány Balázs, a szocialisták elnökségi tagja csütörtökön, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azzal indokolta lépésüket, hogy a 168 óra legfrissebb száma szerint a nyomozók már készültek rajtaütni a kormánypárti képviselőn, miközben kenőpénzt fogadott el. „Ez valamilyen csoda folytán mégsem történt meg, kíváncsiak volnánk ennek okaira” – fogalmazott.
A cikk szerint az adónyomozók sikeresen göngyölítették fel a korrupciós ügy szálait, és kedvező alkalomnak bizonyult, hogy a helyszínen csapjanak le a politikusra, ez az egyetlen lehetőség ugyanis, amikor mentelmi joggal rendelkező személlyel szemben felléphetnek. A tiszaújvárosi étteremben azonban mégsem léptek közbe akkor, amikor egyik gyanúsított átadott egy nejlontasakos csomagot a képviselőnek.
A lap azt pedzegeti, hogy vagy Tállai András, a NAV jelenlegi elnöke, vagy Polt Péter legfőbb ügyész befolyásolhatta a képviselőt is érintő korrupciós büntetőügy nyomozását.
A nyomozati anyagokból az is kiderül, hogy tavaly ősszel az ügy gyanúsítottjai mintha megsejtették volna, hogy lehallgatják őket. Ennek a gyanúja el is hangzik az egyik beszélgetésben két gyanúsított között.
Végül az adóhivatal jelzése miatt egyébként az elbíráláskor el is utasították a fiktív szövetkezeti pályázatokat, vagyis nem jött össze a közpénzlenyúlás. Viszont mivel rajtaütés nem volt, és végül a támogatási összeget sem lopták el, ezért nem korrupcióról, csak korrupció kísérletéről van szó, ami jóval enyhébb vádnak minősül.
Rajnai Attila, a 168 Óra oknyomozó újságírója a Hír TV-nek korábban azt mondta: Lázár Jánosról és Csepreghy Nándorról is szó van az általa megismert lehallgatási jegyzőkönyvekben.
Eddig annyit lehetett tudni, hogy kétmilliárdos uniós pályázati csalás miatt nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
A gyanú szerint Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő által menedzselt korrupciós ügy szálait a 168 Óra fedi fel a lehallgatási jegyzőkönyvek alapján.
Eszerint a Borsod megyei politikus, aki Voldemort nagyúrnak hívatta magát, tízmillió forintot kért ismerősétől és annak barátjától „alkotmányos költség” címén, ha elnyerik a pénzt.
A megállapodás szerint 50 százalékot is vissza kellett volna csorgatniuk, de mivel magasabb szinten nagy lehetőséget láttak a szociális szövetkezeteknek nyújtott támogatásban, ez a szám 90 százalékra nőtt – vagyis az igénylőknek a végére mindössze 10 százalék maradt volna meg. Az ügy első kormányzati áldozata Köpeczi-Bócz Tamás uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár, akinek feltehetően az ügy miatt kellett távoznia.
###HIRDETES2###
Szigetvári Viktor felszólítja Mengyi Rolandot, hogy ne várja meg mentelmi jogának felfüggesztését, azonnal mondjon le országgyűlési képviselői mandátumáról és tegyen beismerő vallomást. Az Együtt politikusa szerint a nyomozásnak nem szabad pusztán Mengyi Roland személyére korlátozódnia. Meg kell vizsgálni, hogy történt-e minősített adattal való visszaélés az ügyben, de ki kell vizsgálni Balog Zoltán miniszter és Csepreghy Nándor felelősségét is.
Barabás Richárd, a PM elnökségi tagja a Legfőbb Ügyészség bejelentését úgy értékelte: „ez az első jó lépése az ügyészségnek, amit az elmúlt években tett, az első olyan lépés, ami arra utal, mintha jogállamban élnénk”. Közölte: Tállai Andráshoz, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal elnökéhez fordulnak, mert tudni akarják, hogy kik és miért adtak utasítást a Mengyi Rolandot leleplező akció lefújására.
Az LMP szerint Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő mellett többen lennének olyanok, akiknek fel kellene függeszteni a mentelmi jogát, és ki kellene vizsgálni, hogyan és kikkel üzleteltek. Gál József, az LMP szóvivője az MTI-nek csütörtökön azt mondta: ha ez nem folytatódik további országgyűlési képviselők, például Farkas Flórián esetében, „akkor csak egy kis alamizsnának” tekintik a lépést.
A Fidesz fő politikájává és eszközévé vált, hogy politikusai, adott esetben országgyűlési képviselők is, és a hozzájuk köthető üzletemberek különböző céghálókon keresztül lopják el az uniós forrásokat – mondta Gál József.
Szerinte a Mengyi Roland-ügyben különösen aggasztó, hogy egy olyan programról van szó, amelynek keretében több munkahely létrejöttéhez biztosítottak volna uniós forrásokat. Egy fideszes országgyűlési képviselő a magyar emberektől vette el azt a lehetőséget, hogy jobb életük legyen – értékelt Gál József.
Niedermüller Péter szerint az ügyészség számos esetben igyekezett eltussolni a kormánypártokat érintő ügyeket, ezért a DK fenntartja az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) benyújtott beadványát, és elvárja, hogy az OLAF is kivizsgálja ezt az ügyet. A Mengyi-ügy újabb bizonyítéka annak, hogy a kormánypárti képviselők „fuldokolnak a korrupcióban" – értékelt.