Káosz a piacon a Hunguard-rendelet miatt

Keményen kritizálta a Magyar Nemzeti Bank képviselője a nyáron elfogadott egyik kormányhatározatot.

Buzna Viktor
2016. 09. 16. 4:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keményen kritizálta a Magyar Nemzeti Bank képviselője a nyáron elfogadott egyik kormányhatározatot, amely a szakmai vélemények szerint is egyetlen cégnek kedvez, mégpedig a Rogán Antalhoz köthető Hunguard Kft.-nek. A pénzügyi intézmények, így például a bankok informatikai rendszereinek vizsgálatát és hitelesítését szabályozó döntés által megszabott határidők a jegybank informatikai felügyeletének vezetője szerint betarthatatlanok.

– Tegye fel a kezét az, aki szerint a júliustól hatályos kormányhatározat követelményeinek mindössze egyetlen könyvvizsgáló cég felel meg! – vetette fel egy szerdai konferencián a Magyar Nemzeti Bank (MNB) informatikai felügyeletének vezetője, Gaidosch Tamás. Kérdésére pedig az auditálócégek érdekképviseletét ellátó szervezet, az ISACA rendezvényének meghívottjai szinte kivétel nélkül felemelték a kezüket.

– Még nem tudom pontosan, hány ilyen cég van, de előfordulhat, hogy igazuk lesz – jelentette ki Gaidosch.

A kérdés aktualitását az adta, hogy az esemény egyik kiemelt témája egy új, a pénzügyi intézmények informatikai vizsgálatát szabályozó kormányhatározat volt. Ezzel kapcsolatban lapunk korábban megírta, azt a Rogán Antal kabinetminiszterhez köthető informatikai cégre, a Hunguard Kft.-re írták, amivel az több tíz milliárd forintos piacról szorítja ki a versenytársakat.

A szakma ezek szerint egyöntetűen osztja a sajtó értesüléseit, miszerint jelenleg csak a Hunguard felel meg a kormányzat speciális elvárásainak, amelyek többek között arra kényszerítik a könyvvizsgáló cégeket, hogy mind munkatársaikat, mind cégük telephelyét vessék alá nemzetbiztonsági átvilágításnak.

A pénzintézetek informatikai auditálását szabályozó új rendszerben a jegybanknak mint piaci felügyeletnek kell elkészítenie a követelményeknek megfelelő cégek jegyzékét. Ehhez azonban a jogszabály szerint a cégeknek legkésőbb januárig jelezniük kell az MNB-nél a tanúsítási eljárásuk elkezdését.

– Aki szerint ennyi idő alatt nem lehet felkészülni, az nem áll messze a valóságtól – mondta előadásában Gaidosch, és megjegyezte: egy, a jogszabályban megjelenő logikai bukfenc miatt a tanúsítási eljárást illető pontos határidők a jegybank számára sem egyértelműek. Hozzátette, a határozat szövegét korábban a jegybank véleményezte, a kormány azonban egyik kérésüket sem vette figyelembe.

– Írnokok vagyunk, ez a szerepünk – mondta Gaidosch, és kifejtette: hiába látja a jegybank a problémákat, a jogszabályért a kormány a felelős. Gaidosch határozottsága egyébként nem egészen áll összhangban a jegybank korábban lapunknak küldött írásos válaszaival.

A kormányhatározatra hivatkozva ugyanis megkérdeztük az MNB-t, eddig mely cégek jelentkeztek a tanúsítvány megszerzésére, s elmondták: bár a tevékenység iránt nagy érdeklődés tapasztalható a piacon, arra a szervezet már nem jogosult, hogy kiadja az eddigi jelentkezett cégek nevét.

A jegybank informatikai felügyeletének vezetője azt is elmondta, nemcsak a piaci szereplők, de a pénzintézetek érdekképviselete, a Magyar Bankszövetség is kritikákat fogalmazott meg.

– Levelükben a jogszabály betarthatóságával és a kialakult monopolhelyzettel kapcsolatban fogalmaztak meg aggályaikat – mondta Gaidosch. Hozzátette, a jegybank megérti a bankszövetség meglátásait.

Lapunk az eseményen beszélt auditorokkal, akik elmondták, a Rogán Antalhoz több szálon fűződő Hunguard titokzatos szervezet.

– Próbáltuk őket is meghívni a rendezvényeinkre, körülbelül egy hónapja azonban eltűntek, semmi hírt nem kaptunk róluk – mondta az auditorok érdekképviseleti szervezetének, az ISACA-nak az egyik, név nélkül nyilatkozó tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.