„Én vagyok a »feketelábú« migránsügyben, nekem kell felszólalnom az uniós tárgyalásokon” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel a múlt heti uniós csúcs kulisszatitkait ecsetelve.
A kormányfő a migránsokról szóló viták tekintetében kategorizálta az uniós államokat. Szerinte első az első kalapban vannak az olaszok és a görögök, akik nem tudják teljesíteni a kötelességüket, megvédeni a schengeni határokat. Egy másik csoport a balkáni útvonal közelében fekvő országok, aztán vannak a V4-ek.
„Beszélhetünk még azokról az országokról, akik belül annak, akiket mi védünk, és vannak a gazdag országok, ahova a migránsok menni akarnak, nem a biztonságuk védelmében, hanem a jólétért. Ez színes kavalkád országok tekintetében, nem könnyű egyezségre jutni” – sommázta.
A Magyarországot az uniós források megvonásával fenyegető olasz miniszterelnökről, Matteo Renziről elmondta, jó oka van, hogy ideges legyen országa belső problémái miatt, és ehhez jön még a migránsválság. Ez azonban nem változtat a tényen, hogy van egy kötelességük, a schengeni szerződés: a rendszerben bent vannak ugyan, nem teljesítik a kötelességüket.
„Van egy szerződés, ezt be kell tartani. Ez a feladat nehéz, de nem lehetetlen, Magyarország 3000 rendőrt vett fel, kerítést épített. A Frontexnél 1500 ember dolgozik, a magyar határon 8000” – mondta el Orbán. A Frontex embereit beléptető ügynököknek nevezve, akik nem tudnak megbirkózni a helyzettel.
Az unióban nincs egyetértés abban, hogy mi a politikánk célja; Magyarország meg akarja állítani az illegális belépéseket – jelentette ki. „A segítséget vigyük oda, ne a migránsokat hozzuk ide, ne legyen itt idegen kultúrából érkező migránsközösség.” Orbán úgy véli, vannak országok, amelyek nem megállítani akarjál a migrációt, hanem együtt akarnak vele élni, ez a brüsszeli álláspont is.
A Frontexet érintő kritikákkal kapcsolatban megjegyezte: mindenkinek van szava, de az országméretekből az következik, hogy nem mindenkinek ugyanolyan erős. A nagy játékosokra kell várni a migrációs kérdésekben. „Ellenszélben érkezem, és ellenszélben távozom minden egyes uniós találkozóról” – mondta a kormányfő.
A migráció gazdasági kérdés is, nemcsak kulturális és biztonsági – hangsúlyozta Orbán Viktor. Emlékeztetett, hogy egy Magyarországon tartózkodó migránsnak több segítséget kellett volna nyújtani, mint az itt élő embereknek. A németek és az olaszok is gazdasági kérdésként értelmezik a migrációt, és ebbe a tehervállalásba akarnak bevonni másokat is, de a németeknek nincs külső schengeni határuk, nincs határvédelmi költségük, mint Magyarországnak – mutatott rá. A kormányfő szerint nem méltányos, hogy Magyarországot nem tartják szolidárisnak, „a mi határvédelmi kiadásainkkal védjük a belső országokat, az osztrákokat és a németeket is”.
„Az alkotmánymódosítás 3,3 millió ember véleménye, nem köthető össze pártpolitikai ügyekkel, így a Jobbiknak a letelepedési kötvény kivezetéséről szóló kérését, amelyért cserébe megszavazná az alkotmánymódosítást, nem tudjuk értékelni. Nem fog 3,3 millió ember úgy ugrálni, ahogy a Jobbik fütyül. Az alkotmánymódosítást beterjesztjük a parlament elé, és mindenkinek lelke rajta, hogy hogyan szavaz” – fogalmazott a kormányfő.
A letelepedési kötvényekkel kapcsolatban elmondta azt is, hogy kötvénykonstrukció sikeres volt, de közben megváltozott az ország pénzügyi státusa, javulás állt be, felminősítették, ezért érdemes átgondolni a módszereket. Gazdasági átvilágítás folyik, a nemzetgazdasági miniszter év végéig beterjeszti javaslatát, ez alapján döntenek a kötvényekről is.
Orbán Viktor leszögezte: ha az Európai Unió a decemberi csúcs után is kitart a kötelező betelepítési kvóták mellett, akkor Magyarország ellen fog állni, ha kell, akkor beperli az Európai Bizottságot, ehhez kell az alkotmánymódosítás.