– Molnár Gyula pártelnök nyári megválasztásakor arról beszélt, hogy másfajta parlamenti munkát szeretne. Sikerült ezt megvalósítani, egyáltalán egyezik ez a frakció gondolkodásmódjával? – kérdeztük az MSZP-s Tóth Bertalant a parlamenti frakcióvezetőkkel készült, a nemrég lezárult őszi ülésszakot értékelő interjúsorozatunkban.
– Igen, egyezik, és szerintem a megvalósítás is sikerült. Amikor engem megválasztottak, azt mondtam, hogy kemény és felelős ellenzéki politizálásra készülünk, ez egybecseng azzal, amit a pártelnök úr is mondott. Kemény azért, mert szembesítjük az urizáló fideszes elitet azzal az államilag szervezett korrupcióval, ami működik ma Magyarországon. A felelős ellenzékiségből pedig három nagy csoportot emelnék ki, amit mi jegyzünk. Első a felelősség és biztonság programja, ami a menekültválság hazai és nemzetközi kezelésére tett javaslatot. A második csoportot a biztos megélhetéshez kapcsolódó javaslataink képezik, nevezetesen hogy érdemi fizetésemelésre és nyugdíjemelésre van szükség, továbbá csökkenteni kell az alapélelmiszerek áfakulcsát, és az átlagfogyasztásig jelentősen mérsékelni kell az energiaárakat. A harmadik nagy csoportot az antikorrupciós javaslatcsomagunk képezi, amelyet az ősz folyamán véleményeztettünk szakmai és civil szervezetekkel is, és amelyek elvezethetnek egy tiszta politikai közélet megteremtéséhez.
– Ebbe a fajta felfogásba tartozik az is, hogy önök rendre nem vesznek részt az ötpárti, legalábbis annak tervezett egyeztetéseken? Itt volt például a kvótaellenes alaptörvény-módosítás ügye, amelyből teljesen kimaradtak.
– Egyeztetésnek fontos ügyekben helye van, de értelme csak akkor, ha a felek odafigyelnek egymásra, és jó, megvalósítható kompromisszumokat kötnek. Az MSZP az ilyen egyeztetéseken eddig is részt vett. A kvótaellenes alaptörvény-módosítás ügyében azonban egyértelműen látszategyeztetések voltak egy nem létező problémáról.
– Volt olyan is, amikor önök a kommunikációjuk szerint egyetértettek a céllal, mégsem mentek el egyeztetni. Például amikor a Jobbik a levélben szavazás lehetőségét teremtette volna meg a külföldön dolgozó magyaroknak.
– Mi azt támogattuk, hogy tárgyaljunk a kérdésről, hiszen a Fidesz választójogi rendszere jelentős korrekcióra szorul. De ezt a parlamentben kell megvitatni, a nyilvánosság előtt. Kár, hogy a kormánypártok félnek nyilvánosan vitatkozni