Gyásznap az áldozatok emlékére

A kormány a magánrendezvények szervezőit is arra kérte, figyeljenek a „kegyeleti szempontokra”.

Markotay Csaba
2017. 01. 22. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti gyásznappá nyilvánította a kormány hétfőt az olaszországi buszbalesetben elhunyt áldozatok emlékére. Már szombaton meg is jelent az erről szóló rendelet a Magyar Közlönyben. A nemzeti gyásznapon Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, Áder János köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében, katonai tiszteletadással felvonják, majd félárbocra engedik az Országház előtt, a Kossuth téren. Az eseményen Kövér László, az Országgyűlés elnöke is részt vesz.

A külön jogszabályban meghatározott középületekre fekete zászlót kell kitenni, Magyarország lobogója mellett az európai lobogót is félárbocra kell ereszteni. A most megjelent kormányrendelet külön szól arról is, hogy az iskolákban tanóra vagy külön diákrendezvény keretében méltó módon megemlékezést kell tartani.

Fekete szalaggal közlekednek hétfőn a budapesti közösségi közlekedés járművei az olaszországi autóbusz-tragédia áldozataira emlékezve – közölte a Budapesti Közlekedési Központ vasárnap este. Emellett a BKK Zrt., a BKV Zrt. és a VT-Arriva Kft. székházára, telephelyeire is kitűzik a fekete zászlót az olaszországi tragédia áldozataira emlékezve, és egyúttal kifejezve az áldozatok hozzátartozóival való együttérzést – írták.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tegnap arra kérte az iskolákat: a hétfői nemzeti gyásznapot a tanárok kezdjék azzal, hogy megpróbálják megbeszélni a diákokkal a történteket. A nemzeti emléknapon egyes állami rendezvényeket is lemondanak, és a miniszter tájékoztatása szerint arra kérték a magánrendezvények szervezőit is, hogy a „kegyeleti szempontoknak felelően járjanak el”. A buszbaleset miatt az állami média kegyeleti okokból nem sugározta A Dal válogatóját, de elmaradt például a TV2 zenés műsora is.

A kormány viszonylag ritkán rendel el egy-egy tragédia nyomán nemzeti gyásznapot. Vannak állandó gyásznapok, ilyen október 6-a és november 4-e, vagyis az aradi vértanúk 1849-es kivégzésének, illetve az 1956-os forradalom leverésének évfordulója. (Vannak emellett nemzeti emléknapok is, amelyek olyan napokat jelölnek, amelyeknek az ország, illetve a magyarság életében kiemelt jelentőségük van. Ilyen például a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja február 25-én, a holokauszt áldozatainak emléknapja április 16-án, a trianoni békediktátum aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti összetartozás napja július 4-én, vagy a nándorfehérvári diadal emléknapja július 22-én.)

Legutóbb alig több mint egy éve, 2015. november 15-én volt nemzeti gyásznap a párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatok emlékére. De volt arra is már példa, hogy egy neves közéleti személyiség halála miatt hirdettek gyásznapot. 2005-ben II. János Pál pápa temetésének napját, április 8-t nyilvánította nemzeti gyásznappá a kormány. 1999. január 31-én az Ausztriában történt tömeges buszbaleset áldozatai emlékére hirdettek országos gyásznapot. Akkor is egy sítáborból hazafelé tartó diákcsoportot ért baleset a stájerországi Deutschlandsberg település mellett, amelyben 18-an meghaltak és 27-en megsebesültek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.